EK se pravděpodobně postaví proti převzetí Aer Lingus

02.06.2007 - EvropaZatímco oficiální politikou Evropské unie v rámci letecké dopravy je postupná konsolidace odvětví do několik silných nadnárodních subjektů, nepřátelské převzetí Aer Lingus jejich největším rivalem nízkonákladovou společností Ryanair pravděpodobně narazí na negativní postoj. Evropská komise (EK) se pravděpodobně postaví proti spojení obou dopravců vzhledem k možnému ohrožení konkurence na irském trhu.

Všechny ústupky ze strany Ryanair, jehož nabídka ocenila irské národní aerolinie na 1,48 miliardy euro, podle EK nezaručují, že nedojde k vážnému narušení konkurence především na letišti v Dublinu. Zde by vzhledem ke spojení obou rivalů došlo ke značné monopolizaci slotů. Mezi ústupky, které Ryanair nabídl, je umožnění vstupu další aerolinie na trh nebo odprodej slotů na letišti Heathrow. Druhý ústupek se však nelíbí irské vládě, která tyto sloty považuje za strategický majetek Aer Lingus, ve kterých mají stále určitý podíl.

Konečné rozhodnutí o možném spojení Aer Lingus a Ryanair by mělo padnout 4. července. Doporučení výboru EK, jež se zabývá konkurencí na trhu, ale nevyznívá pozitivně. Podle jeho správy obě společnosti spolu přímo soupeří na 37 trasách. Prezident Ryanair Michael O´Ĺeary je podle svých slov v případě zamítnutí rozhodnut bojovat o celou věc u soudu.

Štítky