Egyptair plánuje spustit zimní chartery do Moskvy

22.09.2022 - AfrikaLetecká společnost Egyptair včera oznámila, že v průběhu zimní sezóny 2022-23 bude létat denně z Hurgády a Šarm aš-Šajchu širokotrupými letadly Airbus A330-300 do Moskvy-Domododěva. Zvýšené kapacity letů jsou odrazem zájmu o dovolené v egyptských resortech v Rusku.

Egyptská společnost své lety plánovala již před včerejším vyhlášením částečné mobilizace 300 tisíc rezervistů v Rusku. Tato událost vedla k velkému zájmu o lety do zemí mimo Rusko, včetně letů do Káhiry, které provozuje Egyptair z Moskvy až desetkrát týdně.

Airbus A330-300 společnosti Egyptair, červenec 2019 (autor: John Taggart, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Vloni se po několikaleté přestávce mohli vrátit do Egypta ruští turisté. Umožnilo to obnovení letů mezi Ruskem a Egyptem, které byly přerušeny od bombového atentátu na ruský Airbus A321 nad Sinají v roce 2015. Konflikt na Ukrajině však výrazně zasáhl egyptský cestovní ruch. Turisté z Ruska a Ukrajiny před vypuknutím války tvořili až 40 % ubytovaných v turistických resortech. Po začátku války prudce poklesl počet ukrajinských turistů a Egypt nyní sází na růst zájmu v Rusku.

Po vyhlášení částečné mobilizace měli včera ruští občané větší zájem než o letenky do Egypta zejména o jednosměrné letenky do zemí, kam ještě momentálně nepotřebují víza. Tedy zejména o letenky do Turecka a Arménie. Tyto letenky se i přes hrozbu zásahu ruských úřadů včera vyprodaly na příští dny nejrychleji. Muži, kterých se mobilizace týká, se tak odcestováním do zahraničí snaží vyhnout odvedení do války na ukrajinskou frontu. Je zřejmé, že ruské úřady jsou si tohoto možného chování občanů vědomy. Není tak jasné, zda muži včera koupené letenky skutečně budou moci proletět. Ještě před vyhlášením částečné mobilizace se totiž zpřísnily tresty za neuposlechnutí rozkazu o mobilizaci.

Pro svět zůstává otázkou, zda částečná mobilizace nebude katalyzátorem, který urychlí pád současného ruského režimu. Celý svět tak nyní nevěřícně pozoruje další agresivní kroky Ruska a má právem obavy z další eskalace válečného konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k bojům v blízkosti ukrajinských jaderných elektráren a ruským hrozbám použití jaderných zbraní tak může nastat taková krizová situace, která může mít nepředstavitelné dopady na celý svět, nejen na existenci čerstvě oznámených charterových linek Egyptairu.

Témata