EasyJet uzavře tři britské základny

18.08.2020 - EvropaNízkonákladová aerolinie easyJet se rozhodla kvůli dopadům pandemie koronaviru uzavřít tři ze svých jedenácti základen ve Velké Británii. Rozhodnutí se dotkne londýnských letišť Stansted a Southend a dále Newcastlu na severovýchodu Anglie.

(foto: easyJet)

Podle vyjádření šéfa společnosti Johana Lundgrena budou uvedené tři základny uzavřeny již 31. srpna. Společnost easyJet tímto rozhodnutím reaguje na značný propad cestujících, který dopadá na všechny letecké společnosti.

Uzavření základen bude znamenat značnou redukci linek provozovaných z těchto letišť. Na Stanstedu má dojít ke snížení počtu destinací z 26 na 4 (zachovány budou Amsterdam, Belfast, Edinburgh a Glasgow). Southend, z kterého společnost létala do 21 destinací, přijde o linky easyJet zcela. Newcastle zůstanou po uzavření místo 14 cílů jen 3 (Belfast, Bristol a Nice).

EasyJet před oznámením o uzavření svých britských základen jednal s odborovými organizacemi, jak minimalizovat nutné propouštění dohodami na částečný úvazek, sezónními smlouvami či neplacenou dovolenou. Společnost předpokládá, že bude pokračovat v konzultacích s organizací pilotů BALPA a dalšími odbory.

Cestující postiženi rušením letů budou společností easyJet kontaktováni v nejbližších dnech. Společnost jim chce nabídnout možnost výběru jiného letu bez poplatku či připsání kreditu s platností 12 měsíců na nákup nových letenek. Poslední možností má být vrácení peněz za koupi letenek. Aerolinie v tiskové zprávě uvedla, že cestujícím při změně destinace proplatí přiměřené náklady pro cestu do původně plánované destinace, pokud použijí vlak, autobus či pronajaté auto.

EasyJet před několika dny provedl zpětný leasing 23 svých letadel, na kterém se dohodl s Jin Shan 37 Ireland Company. Celkem společnost získala prostřednictvím této operace hotovost ve výši 771 milionů dolarů. Výtěžek z této operace použije easyJet k posílení své likvidity.

Štítky