easyJet končí s lety do Vídně

01.03.2022 - EvropaBritská nízkonákladová společnost easyJet podle všeho končí na konci března s obsluhou Vídně. Společnost v současnosti provozuje z Vídně jen tři spojení - do Amsterdamu, Basileje a Berlína. Od začátku letního letového řádu však nemá v nabídce z Vídně ani jeden let. Tiskové prohlášení se nepodařilo získat, a tak lze jen spekulovat, že za tímto krokem stojí poměrně tvrdá cenová válka, která na vídeňském letišti nyní panuje.

Tento krok je o to překvapivější, neboť v minulosti společnost easyJet na Vídeň sázela. Před brexitem v červenci 2017 zde dokonce založila pobočku easyJet Europe a přidělila jí postupně do června 2021 flotilu 119 Airbusů z celkových 169, kterými společnost disponuje. Letadla jsou samozřejmě umístěna na bázích easyJetu v rámci EU. V EU má společnost velký tržní podíl zejména na letištích v Amsterdamu, Basileji, Benátkách, Berlíně, Bordeaux, Lyonu, Miláně-Malpensa, Nantes, Neapoli, Nice, Paříži-Charles De Gaulle. V domácí Británii je pak dopravce dominantní na letišti Bristol, Edinburgh, Londýn-Gatwick a domovské základně na letišti Londýn-Luton. Dceřinná společnost EasyJet Switzerland je zase aktivní na letišti v Basileji a Ženevě.

Společnost easyJet rovněž létá do Prahy. V nabídce má přímé lety do Amsterdamu, Basileje, Bristolu, Edinburghu, Londýna-Gatwicku, Londýna-Lutonu, Manchesteru, Milána-Malpensy, Neapole a Ženevy. Společnost má od založení jinou strategii než ostatní nízkonákladové společnosti. Její snahou je být na významném letišti buď tím, kdo má největší nebo druhý největší tržní podíl. Z tohoto pohledu se zdá být krok opuštění Vídně jako logický.

EasyJet Plc zasáhla krize poptávky v souvislosti s pandemií podobně jako další britské a evropské dopravce. V září musela navýšit kapitál formou emise dalších akcií a to jí zajistilo dodatečné finance ve výši 1,2 miliard britských liber. Tento krok easyJetu tehdy zřejmě pomohl odmítnout nabídku převzetí ze strany konkurenčního Wizz Airu.


Airbus A319 společnosti easyJet na letišti Santiago de Compostela, květen 2019 (autor: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata