Dohodnuto, Lufthansa získá 41 procent ITA Airways

26.05.2023 00:00 - EvropaMaratón jednání mezi Lufthansou a italskou vládou je zřejmě u konce. Ve včerejší tiskové zprávě společnosti Lufthansa pro akcionáře společnost informuje, že dospěla k dohodě o koupi 41% akcií dopravce ITA Airways. Zaplatí za ně 325 miliónů euro. Dalších 250 miliónů euro se zavázala do ITA Airways vložit italská vláda. Příslušné smlouvy by měly být uzavřeny dle tiskové zprávy "v nejbližší době".

Byly rovněž dohodnuty nákupní opce, které společnosti Lufthansa umožní později získat zbývající akcie společnosti ITA. Jejich cena se bude vyvíjet podle aktuálních hospodářských výsledků společnosti. Transakce podléhá přezkumu z hlediska práva hospodářské soutěže na národní i evropské úrovni. Orgány EU dohlížející na hospodářskou soutěž budou pravděpodobně věnovat zvláštní pozornost tomu, zda na letištích v Římě a Miláně nebude díky transakci významně narušeno tržní prostředí.

letadla společností Lufthansa a ITA Airways na letišti Fiumicino v Římě, květen 2022 (autor: Captain Raju, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), založená v roce 2020, převzala v říjnu 2021 leteckou činnost svého insolventního předchůdce Alitalia, není však jeho právním nástupcem. Nová letecká společnost si však zajistila práva na vzlety a přistání a také na značku Alitalia. Legendární jméno by se tak možná mohlo brzy znovu objevit pod hlavičkou dceřiné společnosti Lufthansa Group.

Jako o novém možném šéfovi ITA Airways se hovoří o šéfovi strategie Lufthansy pro Itálii, o Jörgu Eberhartovi, který již v minulosti vedl italskou regionální společnost Air Dolomiti, kterou Lufthansa Group plně ovládla v roce 2003. V loňském roce dosáhly ITA Airways ztrátového hospodaření ve výši 486 milionů eur při obratu téměř 1,6 miliardy eur. V současnosti provozuje společnost flotilu 71 letadel a zaměstnává na 4300 zaměstnanců. Letošní obrat se odhaduje na 2,5 miliardy eur.

Po hlavních uzlech Lufthansy ve Frankfurtu a Mnichově, Bruselu Brussels Airways, Curychu Swissu a Vídni Austrianu se má stát Řím šestým hlavním přestupním uzlem skupiny Lufthansa Group s dominancí domácího dopravce ITA Airways. Je ovšem možné, že časem přibyde ještě sedmý přestupní uzel neboť akvizicí ITA Airways Lufthansa se svými akvizičními choutkami nekončí. Naopak. Je možné, že Lufthansa Group bude též jedním ze žhavých kandidátů o privatizaci portugalského dopravce TAP Air Portugal, jehož portfolio letů z Lisabonu zejména do Jižní Ameriky by se německému dopravci náramně hodilo...

Témata