Delta jedná s Airbusem o velké zakázce na dálková letadla

09.01.2024 08:15 - USA & KanadaPodle zdrojů agentury Reuters, jedná v těchto dnech americká letecká společnost Delta Air Lines s evropským výrobcem letadel Airbus o velké zakázce na dálková letadla. Podle dostupných indícií lze očekávat finalizaci této objednávky již koncem tohoto týdne. Přestože loni Delta objednala u konkurenčního Boeingu 100 letadel typu 737 MAX-10, její flotilu tvoří jak letadla výrobce Boeing, tak i výrobce Airbus. A navíc je tato flotila dopravních letadel největší na světě. Aktuálně čítá 978 letadel a dalších 298 kusů má Delta u obou výrobců v nevyřízených objednávkách. Ovšem z tohoto počtu je pouze 28 objednávek na dálková letadla. Dvanáct nevyřízených objednávek je na Airbus A330-900 a šestnáct na Airbus A350-900. Podle agentury Reuters se aktuálně vedou pokročilá jednání, která by měla obsahovat též typ A350-1000.

Americké letecké společnosti totiž aktuálně vnímají potenciál navyšování mezikontinentálních letů nejen mezi Evropou a USA, ale aktuálně též i mezi USA a letišti v Asii a Pacifiku, kam se zatím nabízená sedačková kapacita v porovnání s roky před pandemií neobnovila tak rychle jako nabízená sedačková kapacita na dálkových letech do Evropy. Všeobecně se letecké společnosti navíc v současné době předhánějí v objednávkách nových letadel, neboť mají obavy, že v budoucnu může nastat na trhu jejich nedostatek, který jim nedovolí růst tak, jak by jim rostoucí poptávka po letecké dopravě dovolovala. Současně může nedostatek nových letadel zpomalit modernizaci flotil dopravců směrem k efektivnějším a ekologičtějším letadlům.

Airbus A350-900 společnosti Delta Air Lines, duben 2018 (autor: Jeroen Stroes Aviation Photography, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata