Delta hlásí za čtvrtý kvartál zisk, po aktuálním propadu očekává na jaře rychlé zotavení

14.01.2022 - USA & KanadaAmerická letecká společnost Delta Air Lines ve čtvrtek reportovala akcionářům své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2021. Díky silné poptávce po cestování o vánočních svátcícho dosáhla vyššího zisku než očekávaly akciové trhy. Přepočteno na akcii činil zisk za čtvrté čtvrtletí 22 centů na akcii, zatímco odhady analytiků počítaly jen se 14 centy. Akcie společnosti v reakci na tyto zprávy posílily o 2 % na 41,50 dolaru.

Letadla společnosti Delta Air Lines u terminálu B na letišti Hartsfield-Jackson v Atlantě, červen 2016 (autor:formulaone, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Současně generální ředitel společnosti Ed Bastian akcionářům popsal, jak management společnosti vidí hospodaření v tomto roce. Uvedl, že prudký nárůst případů Covid-19 v souvislosti s mutací omikron bude mít pravděpodobně za následek ztrátové hospodaření společnosti v měsících leden a únor, což povede na konci března k celkové ztrátě za první čtvrtletí. Současně však očekává, že koncem února a začátkem března dojde ke zlomu a postupnému obnovení poptávky po létání. Management očekává, že dojde zejména k rušení omezení v cestování na mezinárodních letech a postupný návrat obchodní klientely na transatlantické trasy. Přes velkou louži má v létě přibýt nové přímé spojení Boston - Atény, Boston - Tel Aviv a New York - Stockholm. Delta Air Lines rovněž spolupracují s partnery aliance SkyTeam. Delta také nově navázala spolupráci s italským dopravcem ITA Airways a plánuje s ním spolupráci ve formě code-share letů.

Novým vlajkovým typem společnosti se mají stát dálkové Airbusy A350. Na snímku z července 2017 start nově vyrobeného letadla na letišti v Toulouse. (foto: Airbus)

V prvním kvartálu se mají příjmy společnosti Delta Air Lines pohybovat na úrovni 72-76% příjmů za stejné období před pandemií a v druhém kvartálu se mají dle odhadů dále vylepšit na úroveň 83-85 %. Společnost by měla dle odhadů managementu již za druhý, třetí ale i čtvrtý kvartál roku 2022 dosáhnout zisku. Celkově očekává za celý rok 2022 "významný" zisk, s tím, že předpokládá, že do roku 2024 překoná finanční výsledky společnosti před pandemií.

„Kdybychom museli z tohoto roku vybrat jeden kvartál kdy má dojít k prudkému nárůstu nemocnosti kvůli variantě Omikron, asi určitě bychom si vybrali právě první kvartál roku 2022,“ komentoval současný propad prezident společnosti Delta Glen Hauenstein v telefonickém rozhovoru pro investory.

Od Vánoc totiž Delta Air Lines trpí podobně jako americká konkurence vysokou nemocností personálu a musela neplánovaně zrušit již více než dva tisíce letů. Za polovinou rušení stojí nepřízeň počasí a za druhou polovinou právě nemocnost personálu. Podle managementu se však situace s nemocností v posledních dnech již stabilizovala a množství nově zrušených letů kleslo. V současnosti z důvodu chybějících zaměstnanců Delta musí rušit již méně než dvacet letů denně. Podle Bastiana od momentu, kdy se stal omikron dominující mutací, onemocnělo již přes 8000 zaměstnanců společnosti nemocí Covid-19. Také díky efektu zkrácení povinné karantény na pět dnů však v současné době počty uzdravených zaměstnanců, kteří se vrací do práce, převyšují počty nově nakažených. Proto je generální ředitel společnosti Delta Air Lines, co se týká problému rušení letů z důvodu chybějícího personálu na nejbližší období optimistou. Podle něj společnost dokonce zaměstnancům v karanténě nyní doporučuje se nechat pátý den otestovat a nespěchat s návratem do práce, pokud se necítí být úplně zdraví.

Airbus A330-200 společnosti Delta Air Lines v Atlantě, leden 2012 (foto: redlegsfan21/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-2.0)

Témata