Delta Air Lines vyhlásily bankrot

15.09.2005 - USA & KanadaDelta Air Lines, třetí největší letecká společnost v USA, vyhlásila včera bankrot a požadala soud o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech. K tomuto kroku jí dovedl vysoká kumulovaná ztráta z předchozích období, rostoucí ceny leteckého paliva, vysoké náklady na zaměstnance a konkurence názkonákladových aerolinií. Bankrot byl vyhlášen po ukončení obchodování na newyorské burze NYSE, kde jsou akcie společnosti kótovány. Během posledního dne se akcie Delty propadly o 7 centů na závěrečných 71 centů za akcii. Ve snaze vyřešit problémy s likviditou prodala Delta nedávno svou regionální aerolinii Atlantic Southeast Airlines (ASA) za 425 mil. USD společnosti SkyWest. ASA zajišťuje přípojné lety z hubu Delty v Atlantě a Dallas/Ft. Worth. Společnost ještě před vyhlášením bankrotu oznámila snížení své kapacity na linkách z Cincinnaty.

Bankrot by neměl mít bezprostřední vliv na přepravu cestujících, společnost získala financování od GE Commercial Finance ve výši 1,7 mld. USD, jež by mělo zajistit fungování aerolinie v ochranné lhůtě. Vedení Delty ujistilo, že společnost dodrží své závazky vůči cestujícím včetně závazků vyplývajících z ruzných zákaznických programů. Během ochrany chce společnost přistoupit k reorganizaci svých aktivit a tím i snížení nákladů. Očekává se, že podobně jako u jiných leteckých společností nacházejících se v ochraně před věřiteli dojde k restrukturalizaci sítě linek, letadlového parku a prostřednictvím dohod s odborovými organizacemi také ke snížení nákladů na zaměstnance.

Delta Air Lines jsou po United Airlines a US Airways třetí leteckou společností, která požádala o soudní ochranu před věřiteli. Delta Air Lines vznikly v roce 1928 a mají sidlo v Atlantě, kde je rovněž hlavní hub společnosti. Společnost nabízí denně 1873 letů a zaměstnává okolo 60 tisíc pracovníků. Flotila 528 letadel přepraví denně okolo 340 tisíc cestujících. Delta Air Lines jsou zakládajícím a jedním z hlavních členů aliance SkyTeam.

Témata