Další zpoždění v dodání letounů Embraer 170

29.11.2003 - Latinská AmerikaBrazilský výrobce regionálních letadel Embraer bude nucen vzhledem k průtahům v certifikačním procesu jeho nového typu Embraer 170 nucen odložit dodání osmi letounů na rok 2004. Centro Tecnico Aerospacial sice před časem udělilo tomuto typu dočasný certifikát o letové způsobilosti, který umožnil začít s výcvikem osádek a testovacími lety, ale na ten definitivní se ještě čeká. Podle výrobce je jediný problém v dokumentaci, která musí být přepsána.

V závislosti na tom italský dopravce Alitalia posunul převzetí objednaných letounů o několik měsíců, protože společnost trvá na udělení definitivního certifikátu od JAA ještě před vstupem tohoto typu do flotily. Podle vlastních slov by příští rok měla Alitalia operovat se šesti letadly tohoto typu. Trochu jiný případ je ale Swiss, který výrobce požádal o další odložení dodávek vzhledem k špatné finanční situaci aerolinií. Swiss má nyní pevně objednáno 15 letadel s deseti opcemi jak na Embraer 170 tak na Embraer 190, jehož první let je očekáván na podzim příštího roku. Ještě minulý rok čítala objednávka Swiss dvojnásobný počet letadel.

Embraer nyní eviduje 119 pevných objednávek a 124 opcí na tento letoun. Největším zákazníkem jsou s 85 kusy US Airways. Dále pak bude Embraer 170 zařazen do flotily společností LOT, Air Caraibes, další stroje převezme leasingová společnost GECAS.

Témata