Croatia Airlines obdrží od státu miliardovou pomoc

22.11.2020 - EvropaLeteckou společnost Croatia Airlines čeká v polovině prosince mimořádná valná hromada. Ta se má zabývat plánem na rekapitalizaci společnosti prostřednictvím vydáním nových akcií v hodnotě 350 milionů chorvatských kun (v přepočtu 1,22 miliardy korun). Jedná se o návrh chorvatské vlády, jak národního leteckého dopravce finančně stabilizovat.

Croatia Airlines - Airbus A319 (foto: Croatia Airlines)

Podle předloženého návrhu Croatia Airlines vydají 35 milionů akcií v hodnotě 10 kun za akcii, které všechny koupí stát. Celkový kapitál společnosti se má díky této transakci zvýšit z nynějších 277,8 milionů kun na 627 milionů kun. Další akcionáři aerolinie si nebudou moci nově vydané akcie koupit.

Dosud bylo největším akcionářem Croatia Airlines s 97 % akcií chorvatské Ministerstvo územního plánování, výstavby a státního majetku. Podíl ve výši 1,7 % pak ve společnosti má záhřebské letiště a s 0,6 % Hrvatska poštanska banka. Zbylých necelých 0,5 % akcií je v držení několika dalších akcionářů z řad firem.

Cílem zvýšení kapitálu je stabilizovat finanční situaci společnosti, vrátit rezervy na předkrizovou úroveň a zlepšit cash-flow. Celý proces má být podle Jasmin Bajiće, prezidenta Croatia Airlines, v souladu s pravidly EU pro státní podporu v období pandemie covid-19.

Croatia Airlines - Bombardier Q400 (foto: Aero Icarus/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Croatia Airlines hospodařily v prvních třech čtvrtletích letošního roku s provozní ztrátou 222 milionů kun (v přepočtu 773 mil. korun). Příjmy od cestujících v tomto období klesly o dvě třetiny na 393 milionů kun. V období mezi dubnem a zářím společnost přepravila 1,17 milionu cestujících, což byl meziroční pokles o 69 %. Croatia Airlines dlouhodobě trpí značnou sezónností provozu a úspěšná letní sezóna je pro celkové finanční výsledky firmy velmi důležitá.

V tomto měsíci Croatia Airlines pravidelně létají ze Záhřebu do dvanácti evropských destinací (Amsterdam, Brusel, Curych, Frankfurt, Kodaň, Londýn, Mnichov, Paříž, Řím, Sarajevo, Skopje a Vídeň) a dále ze Splitu do Frankfurtu a Mnichova. Na vnitrostátních linkách společnost létá ze Záhřebu do Dubrovníku, Puly, Splitu a Zadaru.

Flotila Croatia Airlines se ke konci září skládala ze šesti letadel Airbus A319/A320 a šesti strojů Bombardier Q400. Vzhledem k vývoji rezervací letadel byly primárně využívány menší Q400, jejichž provoz je ekonomičtější. Společnost zrušila plánované pronájmy letadel Bombardier Q400 a CRJ1000 na letní sezónu. Rovněž zástupci Croatia Airlines jednají s Airbusem o zrušení objednávky na čtyři letouny A320neo.

Interiér letadel Bombardier Q400 (foto: Croatia Airlines)

Témata