Čínská aerolinie chce po cestujícím 21 tisíc dolarů za házení mincí do motoru

27.02.2019 - Asie & AustrálieLetecká společnost Lucky Air bude požadovat náhradu škody po cestujícím, který házel mince do motoru letadla. Během předletové kontroly v čínském An-čchingu našla posádka 18. února dvě jüanové mince v blízkosti jednoho z motoru. Na dotaz posádky se 28letý muž letící s manželkou a dítětem přiznal, že mince hodil pro štěstí, aby byl let bezpečný. Muž byl následně zadržen letištní policií a uvězněn po dobu jednoho týdne.

Lucky Air - Airbus A320 (foto: Fred/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Společnost Lucky Air pak z bezpečnostních důvodů plánovaný let z An-čchingu do Kchun-mingu zrušila a cestující do cílové destinace přepravila až následující den. Nyní po téměř dvou týdnech Lucky Air vyčíslily způsobenou škodu na 20 900 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 470 tisíc Kč. Podle deníku China Daily bude aerolinie po cestujícím částku vymáhat, jak ukládá zákon.

Nejedná se o první případ házení mincí do motoru v Číně. V roce 2017 například 80letá žena zpozdila vnitrostátní let China Southern Airlines z Šanghaje do Kantonu házením mincí pro štěstí o více než pět hodin. Po provedení prohlídky našli technici v jednom z motorů letadla devět mincí. Žena nakonec kvůli svému věku nebyla nijak obviněna.

Témata