Cestující museli LOTu půjčit na opravu Dreamlineru

14.11.2018 - EvropaNečekané okolnosti mělo pondělní desetihodinové zpoždění letu polského LOTu z Pekingu do Varšavy. Posádka Boeingu 787-8 (SP-LRH) po příletu do čínské metropole zjistila závadu na jednom z hydraulických čerpadel a začala řešit opravu. Pracovník místního skladu však chtěl za vydání potřebné součástky jen platbu v hotovosti a odmítl jiné formy úhrady. Přítomný zástupce LOTu, který požadovanou částku při sobě neměl, aby urychlil řešení situace, rozhodl se požádat menší skupinu cestujících o půjčení 2500 čínských jüanů (zhruba 8300 korun) na opravu.

LOT Polish Airlines - Boeing 787-8 - SP-LRH (ilustrační foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

O neobvyklé situaci informoval jeden z cestujících polské vydání Newsweeku, který zprávu zveřejnil na svém serveru. „Jsme na mezinárodním letišti. Nevěřím, že se tu účtuje v hotovosti, z ruky do ruky, s mechanikem u letadla,“ citoval server rozhořčeného pasažéra. Mluvčí LOTu podle polského tisku v první reakci popřel, že by cestující půjčovali na opravu, nicméně další den přiznal, že se několik pasažérů na opravu skutečně složilo. Podle něj partnerská společnost v Pekingu neměla podle smlouvy právo požadovat platbu v hotovosti. Mluvčí dále uvedl, že zástupce LOTu v Pekingu své rozhodnutí s nikým nekonzultoval.

Událost, která může negativně ovlivnit obraz společnosti, vzal nakonec LOT velmi vážně. Po příletu do Varšavy se s cestujícími setkal provozní ředitel LOTu Maciej Wilk a osobně se jim omluvil za problémy, které nastaly. Čtyřem cestujícím pak vrátil půjčenou částku a jako poděkování jim dal volnou letenku na další let s LOTem.

Do podobné situace se před několika lety dostala posádka Air France v Damašku, která v syrské metropoli nouzově přistála s Boeingem 777. Obsluha letiště odmítla platbu kartou za doplnění paliva a požadovala hotovost. Posádka, která požadovanou hotovost neměla, požádala cestující, zda by se nesložili na palivo na nejbližší bezpečné letiště. Cestující spočetli, že by byli schopni dát dohromady částku 17 000 eur. Air France se však nakonec podařilo vyřešit platbu jinou cestou.

Témata