Bývalý šéf British Airways a Vueling Alex Cruz zamířil do WestJet

25.02.2022 - EvropaAlex Cruz, bývalý výkonný ředitel společností British Airways a Vueling nastupuje ke kanadské nízkonákladové aerolinii WestJet. Španělský manažer byl jmenován členem představenstva kanadského dopravce.

„Alexovy zkušenosti s vedením jak full-service, tak nízkonákladových leteckých společností z něj činí neocenitelného člena našeho představenstva, protože společnost pokračuje ve zlepšování své nákladové pozice, aby mohla důrazněji konkurovat dopravcům všech velikostí,“ řekl Chris Burley, předseda představenstva skupiny WestJet.

Španělský manažer Alex Cruz (foto: British Airways)

Cruz začal svou kariéru v londýnské pobočce American Airlines, později v Sabre Corp. V roce 2006 založil španělskou nízkonákladovou aerolinii Clickair, kde působil na pozici výkonného ředitele. Po jejím sloučení se společností Vueling se stal ředitelem a předsedou spojené aerolinie, která pokračovala v činnosti jako Vueling. V letech 2016-20 pak byl v British Airways jako generální ředitel společnosti.

S jeho jménem je spojena redukce pracovníků IT v British Airways a outsourcing IT systému v Indii. V roce 2017 došlo k selhání těchto systému, což způsobilo zpoždění nebo zrušení více než tisícovky letů. O rok později British Airways oznámily ohrožení citlivých dat, za což dostaly od britských úřadů pokutu 183 milionů liber. Po vypuknutí pandemie Covid-19 představil plány na propuštění 12 tisíc zaměstnanců, což vyvolalo značnou kritiku veřejnosti. V říjnu 2020 pak rezignoval na svou funkci v British Airways.

Očekávalo se, kam Cruz zamíří po odchodu z British Airways. Jeho jméno bylo zmiňováno také v souvislosti se SAS a Air India. Nový vlastník indického dopravce se rozhodl pro bývalého ředitele Turkish Airlines Ilkera Ayciho.

Témata