Brussels Airlines si stěžují na podporu letiště v Charleroi

18.07.2023 14:27 - EvropaLetecká společnost Brussels Airlines zaslala Evropské komisi (EK) stížnost na údajnou nezákonnou podporu letiště Charleroi, které je využíváno zejména nízkonákladovými aeroliniemi. O podání podnětu informovala v pondělí ředitelka aerolinie Dorothea von Boxbergová belgickou zpravodajskou agenturu Belga.

Stížnost se týká za přibližovací poplatky a letištní řízení letů (Terminal Navigation Charges) na letiště v Charleroi. Zatímco na hlavním bruselském letišti Brussels International musí letecké společnosti tyto platit částečně hradit, na ostatních belgických regionálních letištích jsou plně hrazeny státem.

Terminál pro cestující na letišti v Charleroi (foto: MisterQ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Podle von Boxbergové není spravedlivé, aby federální a regionální vlády platily tyto poplatky na regionálních letištích jako je Charleroi, které konkurují hlavnímu letišti v Bruselu, v plné výši. Tím se Brussels Airlines dostává do znevýhodněné pozice oproti společnosti Ryanair, která má na Charleroi velkou základnu.

Otázkou je, jestli letiště v Charleroi je vůbec regionálním letištěm. V loňském roce letiště odbavilo totiž celkem 8,25 milionů cestujících, přičemž překonalo poslední předcovidový rok 2019, kdy letištěm prošlo 8,19 milionů cestujících.

Společnost Brussels Airlines doufá, že vyšetřování EK povede k narovnání podmínek. „Buď stát zaplatí poplatek v plné výši za všechny, nebo letecké společnosti všude zaplatí svůj podíl,“ uvedla von Boxbergová pro agenturu Belga.

Témata