Britská pobočka Norse Atlantic žádá o povolení pro lety do USA

23.06.2022 - EvropaNorse Atlantic Airways založily ve Velké Británii v uplynulých týdnech pobočku, která bude provozovat pravidelné lety. Důvodem jsou důsledky brexitu, kdy norský dopravce může provozovat jen pravidelné lety do Velké Británie ze zemí jednotného evropského leteckého trhu. Nová dceřiná společnost nyní požádala americké ministerstvo dopravy o povolení k provozování pravidelných letů do Spojených států.

Norse Atlantic Airways - Boeing 787-9 Dreamliner (foto: Norse Atlantic Airways)

Norse Atlantic Airways UK plánují zpočátku létat z londýnského letiště Gatwick do New Yorku, Fort Lauderdale a Orlanda. Podle své žádosti později chtějí zavést také pravidelné linky z Gatwicku do Los Angeles, San Francisca, Chicaga a Washingtonu. Časem mají být otevřeny linky do dalších destinací ve Spojených státech. Ne vždy chce společnost v těchto amerických městech létat na jejich hlavní letiště.

Lety do Chicaga mají směřovat na letiště Rockford International nacházející se 136 kilometrů severozápadně od středu Chicaga. Spojení do Los Angeles by mělo přistávat na letišti Ontario International, které se nachází 60 kilometrů východně od tohoto města. Lety do Washingtonu budou podle plánů přistávat na letišti Baltimore/Washington.

Dceřiná aerolinie Norse Atlantic Airways UK by měla podle podané žádosti během několika týdnů získat britské osvědčení leteckého provozovatele. Zahájení provozu na pravidelných linkách z Velké Británie do USA se očekává v polovině srpna na lince z Gatwicku do New Yorku. Linky mají být operovány osmi letouny Boeing 787-9 Dreamliner pro 338 cestujících. Norse Atlantic odhadly, že ročně z Gatwicku do USA přepraví 592 tisíc cestujících. Na letišti Gatwick si společnost již dříve zajistila sloty.

Norse Atlantic Airways UK chce mít dobré vztahy se zaměstnanci, a tak vedení společnosti zahájilo dialog s odborovými organizacemi, které budou zastupovat jednotlivé skupiny zaměstnanců. S britskou odborovou organizací Unite společnost pracuje na přípravě kolektivní smlouvy pro palubní personál. Všichni pracovníci budou zaměstnáni přímo leteckou společností.

Norse Atlantic Airways zahájily provoz 14. června první dálkovým letem z Osla na letiště J.F. Kennedyho v New Yorku. Tento týden v pondělí pak norská aerolinie otevřela svou druhou pravidelnou linku Oslo - Fort Lauderdale. Od poloviny srpna plánuje také dálkové lety z Berlína do New Yorku a Los Angeles. Norská společnost si zajistila také sloty na letištích v Dublinu a v Dubaji.

Minulý týden začaly Norse Atlantic Airways létat do USA (foto: Norse Atlantic Airways)

Témata