British Airways představily nové uniformy pro své zaměstnance

08.01.2023 - EvropaPo téměř dvaceti letech dostanou zaměstnanci British Airways nové uniformy. Letecká společnost představila v pátek novou kolekci oděvů pro létající i pozemní personál, kterou připravil britsko-ghanský návrhář Ozwald Boateng. Práce na návrhu, testování a zavedení uniforem zabrala celkem čtyři roky.

Kolekce zahrnuje třídílný oblek pro muže s kalhotami ve dvou variantách střihu. Pro ženy se pak uniforma skládá z šatů, sukně a kalhot a poprvé také z kombinézy. Pro muslimské zaměstnankyně byla vytvořena možnost nošení tuniky a hidžábu.

(foto: British Airways)

„Naše uniforma je ikonickou reprezentací naší značky, něčím, co nás přenese do budoucnosti, reprezentujíc to nejlepší z moderní Británie a pomůže nám poskytovat našim zákazníkům skvělé britské služby. Od úplného začátku šlo o naše lidi. Chtěli jsme vytvořit kolekci uniforem, kterou budou naši lidé hrdě nosit, a jsme přesvědčeni, že s pomocí více než 1 500 kolegů se nám to podařilo,“ uvedl Sean Doyle, předseda a výkonný ředitel British Airways.

(foto: British Airways)

British Airways se chtěly ujistit, že každá část uniformy vyhovuje svému účelu, a tak v posledních měsících provedly tajné testování. Uniformy palubního personálu byly testovány na nákladních letech po celé Evropě. Pozemní personál pak nosil nové uniformy v uzavřených prostorech na letištích v Manchesteru a Cotwoldu. U oděvů určených pro venkovní použití byla rovněž testována jejich voděodolnost a jejich použití při nízkých teplotách, aby byla ověřena také vhodnost uniforem do extrémních povětrnostních podmínek.

(foto: British Airways)

Během testování se zaměstnanci vyjadřovali k nositelnosti oděvů, což vedlo k jejich úpravám před představením uniforem. Palubní průvodčí například navrhli zvětšení kapes, pracovníci pozemní údržby požadovali snadno přístupné kapsy při práci v letadle, zatímco pracovníci pozemní obsluhy chtěli rukavice umožňující pracovat s dotykovými obrazovkami, aby mohli používat zařízení s obrazovkami v zimě bez sundávání rukavic. Více než 50 workshopů se v rámci letecké společnosti zúčastnilo více než 1500 zaměstnanců British Airways.

Návrhář Ozwald Boateng mluví o procesu návrhu nových uniforem (zdroj: British Airways/YouTube)

Důležitým faktorem při návrhu nových uniforem byla také kvalita materiálu a jeho udržitelnost. Přes 90 % je vyrobeno ze směsí recyklovaného polyesteru. V rámci závazků vyplývajících z programu BA Better World spolupracuje britský dopravce jen s dodavateli, kteří jsou členy iniciativy Better Cotton, jež se snaží o zlepšení udržitelnosti při výrobě bavlny a chce zlepšit podmínky pro pěstitele bavlny i dopady produkce bavlny na životní prostředí.

Jako první obdrží nové uniformy v průběhu jara zaměstnanci údržby letadel a pozemního provozu. Pracovníci pozemního odbavení, palubní personál a piloti dostanou nové uniformy v průběhu letních měsíců. Výměna uniforem se dotkne více než 30 tisíc zaměstnanců British Airways a pro aerolinii se tak bude jednat o velkou akci. Stávající uniformy, které navrhl Jualian MacDonald, budou věnovány charitě nebo budou recyklovány.

(foto: British Airways)

Témata