British Airways plánují létat z Heathrow do Pittsburghu a Portlandu

13.12.2021 - USA & KanadaOd 3.června plánují British Airways obnovit přímou linku do Pittsburghu a začít létat do Portlandu v Oregonu.

Portland v Oregonu je město s téměř 600.000 obyvateli a nachází se na severozápadě USA, zhruba 110km od břehů Pacifiku. Jeho metropolitní oblast čítá na 2 milióny obyvatel. British Airways sem hodlají létat z Heathrow 5x týdně, v pondělky, úterky, středy, pátky a neděle. Linku má obsluhovat Boeing 787-8 Dreamliner.

první let Boeingu 787 v barvách společnosti British Airways směřoval v září 2013 do Toronta (foto: briYYZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Naproti tomu do Pittsburghu již British Airways v minulosti z Londýna létaly, a to necelý rok před vypuknutím pandemie Covid-19. Pittsburgh se nachází v Pensylvánii, na severovýchodě USA. Pittsburgh samotný je město s 300.000 obyvateli, v jeho metropolitní oblasti bydlí 2,4 miliónu obyvatel. Nově sem budou British Airways na lince z Londýna létat 4x týdně a to v úterky, středy, pátky a neděle. Linku má též obsluhovat Boeing 787-8 Dreamliner.

Pittsburg má pro nás má zvláštní význam. Přestože jej většina z nás má spojeno město hlavně jako zámořské působiště Jaromíra Jágra, jeho význam je pro nás historicky významnější. Neboť právě zde T.G.Masaryk formuloval memorandum o porozumění mezi slovenským a českým národem, které podepsaly 31.5.1918 významné české a slovenské osobnosti. Dohoda schvalovala spojení Čechů a Slováků v budoucím samostatném státě. Dokument je známý jako Pittburghská dohoda.

pamětní deska připomínající uzavření Pittburghské dohody v roce 1918 (foto: rehrenberg, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata