British Airways obnoví lety do Pákistánu

22.12.2018 - EvropaPříští léto British Airways obnoví po desetileté přestávce pravidelné lety do pakistánského hlavního města Islámábádu. Provoz na lince z londýnského letiště Heathrow bude opět zahájen 2. června 2019 a spojení bude provozováno třikrát týdně letounem Boeing 787 Dreamliner. British Airways budou jedinou západoevropskou leteckou společností, která bude do Pákistánu pravidelně létat.

Boeing 787 Dreamliner společnosti British Airways (foto: Mark Harkin/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Britský dopravce zastavil své lety do Islámábádu v září 2008 po teroristickém útoku na hotel Marriott, při kterém zahynulo 54 lidí včetně českého velvyslance. V té době se Pákistán potýkal s rostoucí sílou islámských radikálů a jejich častými bombovými útoky. Po zastavení letů British Airways zajišťovala přímé lety mezi Pákistánem a Velkou Británií jen společnost PIA – Pakistan International Airlines. Další možností, jak cestovat do Pákistánu, bylo využít letů blízkovýchodní trojky, která má v zemi silné postavení.

Dnes je bezpečnostní situace podstatně lepší, z řady míst zmizely kontrolní check-pointy a situace v zemi se zklidnila. Podle slov Richarda Crowdera, britského vysokého komisaře pro Pákistán, obnovují British Airways své lety hlavně díky zlepšení bezpečnostní situace v zemi.

Velká Británie má díky společné historii tradičně široké vztahy od obchodu přes kulturu až po sport. Přesto se očekává, že obnovenou linku využijí zejména Britové pákistánského původů, při svých cestách za návštěvou příbuzných. Ve Velké Británii žije zhruba 1,2 milionů obyvatel pákistánského původu.

Témata