Boom Supersonic zahájil výstavbu „superfactory“ v Severní Karolíně

29.01.2023 - USA & KanadaSpolečnost Boom Supersonic, která plánuje uvést na trh nadzvukový osobní letoun Overture, oznámila zahájení výstavby svého výrobního závodu. Ten označuje jako „superfactory“ a bude se nacházet v areálu letiště Piedmont Triad v Greensboro v Severní Karolíně. Jeho součástí bude rovněž testovací zařízení a centrum, ve kterém budou letouny předávány zákazníkům.

„Dnešní slavnostní zahájení výstavby továrny Overture Superfactory představuje významný krok vpřed při budování udržitelného a dostupného nadzvukového cestování pro celý svět,“ řekla Kathy Savittová, prezidentka Boom Supersonic při zahájení výstavby superfactory.

V roce 2032 má v superfactory pracovat více než 2400 zaměstnanců. Stát Severní Karolína odhaduje ekonomický přínos závodu Boom Supersonic v průběhu dvaceti let na 32,3 miliard dolarů. Vedle vzniku nových pracovních míst je dalším benefitem spolupráce firmy s univerzitami a vysokými školami.

Boom Supersonic předpokládá, že výrobu letadel Overture zahájí v roce 2024. První zkušební let by se měl uskutečnit v roce 2027 a o dva roky později by měla být dokončena certifikace tohoto nadzvukového letounu. V roce 2029 se očekává první let s platícími cestujícími na palubě Overture.

(foto: Boom Supersonic)

Letoun Overture má létat rychlostí Mach 1,7 (2082 km/hod), což je více než dvojnásobek rychlosti současných dopravních letadel. Trasu z Newarku do Londýna by měl letoun zvládnout za tři a půl hodiny, z Newarku do Frankfurtu za čtyři hodiny a ze San Francisca do Tokia za šest hodin. Kapacita letadla má být 65-80 cestujících. Podle dřívějších prohlášení výrobce bude letoun uhlíkově neutrální. Má létat na 100% udržitelné letecké palivo (SAF).

V loňském roce získala společnost Boom Supersonic první závazné objednávky na Overture. Nejdříve v červnu 2022 objednaly United Airlines 15 letadel s opcí na dalších 35 kusů. Následně v srpnu 2022 podepsaly American Airlines kontrakt na 20 letadel Overture s opcí na 40 kusů. Celkově tak má Boom Supersonic závazné objednávky na 35 letadel Overture. Vedle nich má další opce od společností Virgin Group, Japan Airlines a dvou nezveřejněných zákazníků.

Témata