United Airlines objednaly nadzvuková letadla od Boom Supersonic

03.06.2021 - USA & KanadaLetecká společnost United Airlines dnes oznámila uzavření předběžné objednávky na dodávku nadzvukových letadel Boom Overture. Podle podmínek dohody uzavřené s americkou firmou Boom Supersonic objednají United Airlines 15 letadel Boom Overture, jakmile výrobce splní náročné požadavky této aerolinie týkající se bezpečnosti, provozu a udržitelnosti tohoto nového typu. Součástí kontraktu je také opce na dalších 35 letadel Overture. Na splnění požadavků budou United Airlines spolupracovat s Boom Supersonic ještě před dodáním prvních letadel.

Vizualizace nadzvukového letounu Boom Overture v barvách United Airlines (foto: Boom Supersonic)

Očekává se, že Boom Overture bude prvním velkým komerčním letounem, který bude uhlíkově neutrální od prvního dne provozu. Letoun má létat na udržitelné letecké palivo (SAF). United Airlines uvedly, že budou spolupracovat s Boom Supersonic na urychlení výroby paliv SAF.

První vyrobený letoun Boom Overture by měl být představen v roce 2025. O rok později se má uskutečnit první rok. První lety s cestujícími na palubě se očekávají v roce 2029. Cestující na palubě letadla by měly mít dostatek osobního prostoru, sedadla budou vybavena monitory zábavního systému a důraz se klade na využití bezkontaktních technologií. Pro United Airlines je spolupráce s Boom Supersonic součástí strategie firmy, jak investovat do inovativních technologií.

Boom Overture před hangárem United Airlines na počítačové vizualizaci (foto: Boom Supersonic)

"Společnost United pokračuje ve své cestě budování inovativnější a udržitelnější letecké společnosti. Dnešní technologický pokrok umožňuje, aby její součástí byla i nadzvuková letadla. Vize budoucnosti komerční letecké dopravy společnosti Boom v kombinaci s nejrozsáhlejší sítí linek na světě poskytne obchodním cestujícím i turistům hvězdný zážitek z letu," uvedl Scott Kirby, šéf United Airlines.

Boom Overture má létat rychlostí 1,7 Mach (2082 km/hod), což je více než dvojnásobek rychlosti současných dopravních letadel. Trasu z Newarku do Londýna by měl letoun zvládnout za tři a půl hodiny, z Newarku do Frankfurtu za čtyři hodiny a ze San Francisca do Tokia za šest hodin.

Vzlet nadzvukového letounu Boom Overture (foto: Boom Supersonic)

Vizualizace letounu Boom Overture v barvách United Airlines při letu v letové hladině (foto: Boom Supersonic)

(foto: Boom Supersonic)

Dříve uveřejněná vizualizace interiéru letounu Boom Overture (nejedná se o interiér United Airlines) (foto: Boom Supersonic)

Sedadla vybavená velkými obrazovkami zábavního systému (nejedná se o interiér United Airlines) (foto: Boom Supersonic)

Témata