Boeing zveřejnil hospodářské výsledky za rok 2022

26.01.2023 - USA & KanadaBoeing včera zveřejnil své hospodářské výsledky za rok 2022. Oproti předchozímu roku 2021 hospodařil Boeing v roce 2022 s ještě vyšší ztrátou - zhruba 5 miliard dolarů.

Klíčovými momenty pro tento negativní výsledek hospodaření byly problémy s dodávkami letadel 787 Dreamliner, které Boeing obnovil po 15 měsíční stopce až koncem srpna 2022. Navíc náběh jejich výroby je kvůli problémům s dodavateli pomalejší než si vedení ještě před několika měsíci představovalo.

Druhým významným faktorem je problém čínskými zákazníky letadel 737 MAX. Až do prosince 2022 totiž se totiž Čína zarytě držela své strategie nulové tolerance koronaviru, což vedlo k tomu, že poptávka po létání po Číně a do Číny byla extrémně nízká. Společně s liknavostí čínského regulátora tak první let upraveného letadla 737 MAX po tragických nehodách na vnitrostátním letu v Číně proběhl až tento měsíc. Provedla jej společnost China Southern Airlines a 737 MAX se tak na vnitrostátním letu objevil po necelých 4 letech. Na předání čínským zákazníkům tak čeká 138 vyrobených letadel Boeing 737 MAX. Generální ředitel Boeingu již dříve avizoval, že Boeing začne část z hotových letadel přepracovávat, aby je mohla dodat zákazníkům z jiných zemí, kteří na nová letadla čekají. Nyní ovšem v kontextu změny čínské strategie vůči nemoci Covid-19, zrušení karantény po příletu k 8.lednu a povolení organizovaných zájezdů do zahraničí od začátku února Calhoun předpokládá, že čínské letecké společnosti se již bez nových MAXů neobejdou a snahy Boeingu o jejich přeměnu podle přání jiných zákazníků čerstvě pozastavil.

S Boeingem 737 MAX se ovšem pojí také další problém, jehož řešení může ovlivnit výsledky hospodaření společnosti v budoucnu. A tím je certifikace variant MAX 7 a MAX 10. V prosinci získal Boeing souhlas kongresu a prezidenta Bidena se zrušením lhůty, která původně ukládala všem nově certifikovaným letadlům po 1.1.2023 splňovat nový bezpečnostní standard moderní výstrahy. Díky tomu Boeing očekává, že letos by mohl poprvé vzlétnout Boeing 737 MAX ve variantě 7 a příští rok v nejkapacitnější variantě 10.

A to nejsou jediné pozitivní zprávy. O tom, že se trend v hospodaření obrací dokládají výsledky za 4. čtvrtletí, kdy Boeing dosáhl příjmů 20 miliard dolarů (oproti necelým 15 miliardám za stejné období předchozího roku). Díky tomu činil cash flow společnosti 3,1 miliardy dolarů, o čtvrtinu více než očekávalo vedení společnosti. Nadějné jsou i očekávání do letošního roku. Boeing by měl dodat zákazníkům zhruba 450 letadel typu 737 MAX a 70-80 letadel 787 Dreamliner. Celkově by měla v roce 2023 společnost vygenerovat 3-5 miliard volné hotovosti.

představení letadla Boeing 787 Dreamliner veřejnosti, červenec 2007 (autor: markjhandel, Wikimedia Commosn, CC-BY-2.0)

Témata