Boeing zpřísní kontrolu kvality výroby letadel 737 MAX

16.01.2024 08:00 - USA & KanadaŠéf divize komerčních letadel společnosti Boeing, Stan Deal, v pondělním dopise zaměstnancům společnosti uvedl, že po problému s vypadnutím panelu kabiny u letadla 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines, přidá společnost Boeing další kontroly kvality výroby letadel 737 MAX. "Vše, co děláme, musí odpovídat požadavkům našeho systému řízení jakosti," napsal Deal. "Cokoli méně je nepřijatelné. Právě prostřednictvím tohoto standardu musíme pracovat, abychom našim zákazníkům a jejich cestujícím poskytli naprostou důvěru v letadla Boeing."

Výrobce letadel také vyšle tým k dodavateli Spirit AeroSystems, který vyrábí díly, jichž se incident týkal. Tento tým má kontrolovat a schválit kvalitu práce tohoto dodavatele před odesláním jeho subdodávek do výrobních závodů Boeingu. Mluvčí společnosti Spirit AeroSystems uvedl, že bude spolupracovat se společností Boeing na dodržování systému řízení kvality součástí pro letadla 737 MAX 9. Navíc Boeing a Spirit AeroSystems umožní též zástupcům leteckých společností přístup do svých výrobních závodů, aby i ti mohli případně provést vlastní kontroly kvality právě vyráběných letadel. Boeing navíc přizve nezávislou externí stranu, aby posoudila stávající opatření na zajištění kvality vyráběných letadel.

Nová opatření společnosti Boeing přicházejí poté, co Americký federální úřad pro letectví (FAA) v pátek prodloužil uzemnění 171 letadel MAX 9 na dobu neurčitou. Teprve až bude alespoň 40 těchto letadel kvůli prevenci opakování tohoto incidentu zkontrolováno, FAA rozhodne, zda bude možné obnovit lety letadel MAX 9. Regulační úřad minulý týden oznámil, že rovněž provede audit výrobní linky a dodavatelů Boeingu 737 MAX 9 a zváží, zda některé povinnosti spojené s certifikací letadel, které FAA dříve svěřil výrobci letadel, nepřevezme nezávislý subjekt.

"Vítáme a oceňujeme konkrétní závazky společnosti Boeing posílit zajištění kvality a kontroly ve svých továrnách a ve společnosti Spirit AeroSystems," uvedla společnost Alaska Airlines, které se incident přímo týkal a která je navíc současným problémem s chybějícími letadly kvůli uzemněním letadel MAX 9 z leteckých společností postižena zřejmě relativně nejvíce.

protoryp Boeingu 737 MAX 9 na letecké show v Paříži, červen 2017 (autor: Clemens Vasters, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata