Boeing získal z Dubaje objednávku na letouny 737 MAX

20.04.2021 - Asie & AustrálieLeasingová společnost Dubai Aerospace Enterprise (DAE) dnes oznámila objednávku patnácti letadel Boeing 737 MAX 8. Hodnota kontraktu odvozená z katalogové ceny výrobce dosahuje výše 1,8 miliardy dolarů. Uzavřená objednávka je signálem, že DAE počítá s budoucím oživením letecké přepravy v segmentu krátkých a středně dlouhých linek. Rovněž je vyjádřením důvěry v typ Boeing 737 MAX, který byl nedávno znovu schválen do provozu.

Boeing 737 MAX 8 v barvách leasingové společnosti DAE (foto: Boeing)

„Rostoucí počet leteckých regulačních úřadů vrací letouny MAX zpět do provozu. Věříme v úspěch těchto letadel, protože vnitrostátní a regionální letecká doprava vykazuje silné známky oživení,“ uvedl Firoz Tarapore, generální ředitel DAE.

Minulý měsíc zveřejnila DAE dříve uzavřenou dohodu s American Airlines o dlouhodobém pronájmu osmnácti letadel Boeing 737 MAX 8.

Dubajská státní společnost DAE je největší leasingovou společností sídlící na Blízkém Východě. V současnosti firma vlastní nebo spravuje 425 letadel typů ATR, Airbus a Boeing v celkové hodnotě 16 miliard dolarů. K výraznému růstu pomohlo DAE převzetí irské leasingové společnosti AWAS v roce 2017.

(foto: Boeing)

V roce 2019 společnost plánovala uzavření velkého kontraktu s Airbusem a Boeingem. Kvůli nedohodě na finální ceně nakonec od této objednávky upustila. V krizové době DAE rozšířila své portfolio zpětnými leasingy, kdy od leteckých společností odkoupila letadla, aby jim je zpětně pronajala.

Vedle leasingu se DAE zabývá také údržbou dopravních letadel. V roce 2016 společnost převzala jordánskou společnost Joramco, která má více než 50letou tradici v údržbě letadel.

Témata