Boeing získal v Nigérii kontrakt až na stovku letadel 737 MAX 8

26.12.2018 - AfrikaV závěru roku se podařilo Boeingu získat významný kontrakt na africkém kontinentu. Nigérijský start-up Green Africa Airways uzavřel v pátek memorandum o dodávce 50 Boeingů 737 MAX 8 a opci na dalších 50 letadel. Jedná se o největší objednávku v historii od africké letecké společnosti. V případě realizace všech opcí vyšplhá hodnota kontraktu až na 11,7 miliard dolarů.

Boeing 737 MAX 8 v barvách Green Africa Airways (foto: Boeing Co.)

„Dnešek je historickým dnem pro Nigérii a africký letecký průmysl, tato významná dohoda nás přibližuje k našemu dlouhodobému snu o vybudování prvotřídní letecké společnosti, která otevře nové pozitivní možnosti pro miliony zákazníků,“ uvedl Babawande Afolabi, zakladatel a výkonný ředitel Green Africa Airways.

Green Africa Airways sídlící v Lagosu již získala od nigerijských úřadu osvědčení leteckého provozovatele. Podpis memoranda na dodávku nových letadel Boeing 737 MAX 8 tak přišlo uprostřed příprav na zahájení provozu. Nyní bude aerolinie jednat s Boeingem o konečných podmínkách kontraktu. Podle Afolabiho je podpis memoranda symbolem dynamiky a rostoucího podnikatelského ducha nové generace Nigérijců a Afričanů.

Jak je zřejmé ze slov zakladatele, ale i z počtu předběžně objednaných letadel, jsou Green Africa Airways velmi ambiciózním projektem. Letos v létě aerolinie získala investici od Kuramo Capital, společnosti sídlící v New Yorku a zaměřující se na Afriku. Green Africa Airways si chtějí vybudovat silnou pozici na domácím trhu a postupně se stát silným panafrickým dopravcem.

Se startem Green Africa Airways pomáhají také bývalí vysocí manažeři American Airlines. Jedním je Tom Horton, který nastoupil na pozici CEO v roce 2011, poté co American Airlines oznámily bankrot a požádaly o ochranu před věřiteli. Společnost úspěšně provedl restrukturalizací, obnovou flotily, rebrandingem a fúzí s US Airways. Dalšími manažery jsou Virasba Vahida, bývalý obchodní ředitele American Airlines, a William Shaw, zakladatel a bývalý ředitel společnosti VivaColombia.

Nigérie, která je svými 190 miliony obyvatel nejlidnatějším státem Afriky, je perspektivním trhem i pro leteckou dopravu. V současnosti však letecká doprava v této zemí čelí řadě těžkostí, od problémů s bezpečností provozu, přes nedostatek pohonných hmot a zpoždění letů, až po vysoké ceny letenek. Řada nigérijských aerolinií má opakované finanční problémy, což je způsobeno vedle špatného řízení, také nedobrým podnikatelským prostředím v zemi. Z těchto důvodů řada ambiciózních projektů nakonec v Nigérii neuspěla, za všechny si připomeňme Virgin Nigeria nebo nedávný projekt nového národního dopravce Nigeria Air.

Témata