Boeing postaví v Indii závod na přestavbu osobních letadel

11.03.2023 - Asie & AustrálieSpolečnost Boeing v pátek oznámila, že zřídí v Indii závod na přestavbu osobních letadel typu 737 na nákladní letadla. Plánuje tak díky tomuto závodu uspokojit místní ale i celosvětovou poptávku po konverzích starších dopravních letadel Boeing 737.

Indie jako druhá nejlidnatější země světa, má nakročeno již letos překonat v počtu obyvatel sousední Čínu. Navíc na rozdíl od Číny je Indie demokracií. Čím více se totiž v Číně projevují tendence k izolaci, omezení svobod, sklony k autoritářskému režimu a možná dokonce i ke konfliktu se západními demokraciemi, tím více západních společností hledá v Asii alternativy, kde postavit nebo rovnou přesunout své výrobní kapacity. A zrovna Indie dlouhodobě usiluje o investici do výrobního závodu jakéhokoli z předních světových leteckých výrobců na svém území. A právě závod na přestavbu starších dopravních letadel na nákladní by mohl být předzvěstí příští větší investice.

S tím, jak 1,4 miliardová indická populace v posledních letech v průměru bohatne a roste zde i výroba chytrých telefonů a další elektroniky, rostou indickým e-shopům také objemy transakcí a tím roste i poptávka po rychlém doručování objednaných zásilek a tudíž i poptávka po letecké nákladní dopravě, uvedl novinářům Salil Gupte, prezident tamní pobočky společnosti Boeing. Jenže co už Gupte neuvedl, jsou poslední čísla Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), která dokládají, že aktuálně klesá poptávka po nákladní dopravě. V letošním lednu v porovnání s lednem 2022 došlo k 15% poklesu poptávky. Navíc s tím jak se obnovují přes pandemii zrušené spoje pro osobní dopravu, narůstá i nabídka nákladní dopravy. Osobní dopravní letadla totiž mají i jistou menší část kapacity letadla vyhrazenou pro přepravu nákladu. Proto sazby za přepravený náklad klesly ještě výrazněji - a to o 28%. Jenže Boeing plánuje výrobní závody s dlouhodobou perspektivou. Podle odhadů společnosti bude v následujících 20 letech celosvětově poptávka po přestavbě více než 1700 osobních letadel na nákladní, z toho více než třetina zákazníků má být z Asie.

Nový závod plánuje v příštích 18 měsících vybudovat Boeing v indickém Hyderabadu, 10 miliónovém městě na jihu Indie (neplést se stejnojmenným městem v Pákistánu). Závod má Boeing vybudovat ve spolupráci s indickou společností GMR Aero Technic, která se zabývá údržbou, opravami a generálními opravami letadel. Tato společnost patří do skupiny GMR Group, která mimo jiné provozuje i letiště v Dillí a v Hyderabadu.

Kromě této investice plánuje Boeing investovat v Indii 24 miliónů dolarů na výstavbu logistického centra pro distribuci leteckých dílů. Tato investice zase přímo souvisí s nadávnou velkou objednávkou letadel společnosti Air India a případnými dalšími objednávkami indických dopravců.

přestavěné nákladní letadlo Boeing 737-800 BCF společnosti ASL Airlines v barvách zákazníka Amazon Air na letišti v Lipsku, prosinec 2022 (autor: MarcelX42, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata