Boeing plánuje příští rok spustit čtvrtou výrobní linku na letadla 737 MAX

31.01.2023 - USA & KanadaSpolečnost Boeing v pondělí oznámila v interním emailu zaměstnancům, že v létě roku 2024 spustí v Everettu čtvrtou výrobní linku na letadla 737 MAX, po kterých registruje velkou poptávku. Společnost navíc v těchto dnech spouští třetí výrobní linku na tyto letadla. Boeing tak chce urychlit dodávky nevyřízených objednávek, které na tento typ registruje. Společnost Boeing již dříve tento měsíc uvedla, že se jí podařilo stabilizovat výrobu letadel na 31 kusech za měsíc. Boeing však v letech 2025-2026 plánuje vyrábět tato letadla již rychlostí 50 kusů za měsíc.

Boeing totiž za loňský rok přijal téměř 700 objednávek na letadla 737 MAX, dodal jich ovšem pouze 387. Celkem nevyřízené objednávky na tento typ tvoří okolo 3600 letadel. Podle výkonného ředitele Boeingu, pana Stana Deala, o plánu na novou výrobní linku společnost začala informovat již nyní, neboť o ní musí být s předstihem informováni nejen zaměstnanci a jejich odbory, ale také dodavatelé a zákazníci. V předvečer poslední dodávky letadla 747 z továrny v Everettu se tak zaměstnanci Boeingu také dozvěděli, že nová linka na typ 737 MAX také vytlačí z továrny zbývající aktivity na širokotrupých letadlech 787 Dreamliner z Everettu do sesterského závodu v Jižní Karolíně, kam Boeing většinu úkonů nutných pro jejich výrobu již dříve soustředil.

Boeing koncem loňského roku velmi loboval, aby předvědčil americké zákonodárce o zrušení lhůty 1.1.2023 po které musely mít všechny nově certifikované letadla nejmodernější systém výstrahy před nebezpečím. Výrobce letadel v této snaze také mohutně podporovaly odbory zaměstnanců v americkém leteckém průmyslu. V sázce totiž bylo mnoho tisíc pracovních míst. Díky úpravě legislativy tak bude Boeingu stačit v letadlech 737 MAX pouze bezpečnostní vylepšení a Boeing může pokračovat s přípravou procesu pro certifikaci dosud nových variant MAX 7 a MAX 10. Podle vyjádření generálního ředitele Dave Calhouna, by měl být certifikační proces završen první dodávkou letadla MAX 7 letos a MAX 10 zřejmě již v příštím roce. Právě od varianty MAX 10 si Boeing a zejména letecké společnosti slibují další zvýšení efektivity a snížení nákladů na jednoho pasažéra na úroveň, kterou nyní dosahuje pouze konkurenční letadlo Airbus A321neo.

Boeing 737 MAX-8 na letecké show ve Farnborough, 2016 (autor: Oleg V. Belyakov, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata