Boeing opět zápasí s problémy s kvalitou vyráběných letadel 737 MAX

05.02.2024 23:00 - USA & KanadaVe včerejším tiskovém prohlášení oznámil americký výrobce dopravních letadel, společnost Boeing, že u zhruba 50 dosud nedodaných letadel Boeing 737 MAX objevil na trupu u dílů dodávaných společností Spirit AeroSystem špatně předvrtané díry. Jedná se o otvory vyvrtané na okenním rámu u některých letadel.

"Chtěl bych poděkovat zaměstnanci dodavatele, který upozornil svého nadřízeného, že dva otvory možná nebyly vyvrtány přesně podle našich požadavků," uvedl generální ředitel společnosti Boeing Commercial Airplanes Stan Deal v dopise zaměstnancům s odkazem na společnost Spirit AeroSystems, která je jediným dodavatelem trupů letadel 737. "Přestože tento potenciální stav nepředstavuje bezprostřední problém pro bezpečnost letů a všechny letouny 737 mohou pokračovat v bezpečném provozu, v současné době se domníváme, že budeme muset provést opravu přibližně 50 nedodaných letounů," uvedl Deal v dopise, o němž informovala agentura Reuters.

Jedná se o nejnovější snahu společnosti Boeing o zpřísnění kvality výroby po incidentu z 5.ledna na letadle Boeing 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines. Vyšetřovatelé, kteří zkoumají, zda šrouby na záslepce nepotřebných nouzových dveří letadla společnosti Alaska Airlines nechyběly nebo byly špatně upevněny, by měli tento týden vydat průběžnou zprávu.

Současně společnost Boeing požádala jednoho z hlavních dodavatelů, jehož jméno neuvedla, aby zastavil dodávky, dokud nebudou práce dokončeny podle specifikace, uvedl Deal. "Toto zpoždění dodávek sice ovlivní náš výrobní plán, ale zlepší celkovou kvalitu a důvěryhodnost v námi vyráběná letadla 737 MAX." Společnost Boeing uvedla, že díly, které již odpovídají správné specifikaci, mohou být nadále dodávány.

John Kerry na návštěvě výrobního závodu letadel Boeing 737 v Rentonu, květen 2015 (autor: US Department od State, Wikimedia Commons, Public domain)

Témata