Boeing opět pozastavil dodávky letadel 787 Dreamliner

24.02.2023 - USA & KanadaAmerický výrobce Boeing byl nucen opět pozastavit dodávky dálkových letadel Boeing 787 Dreamliner. Ve čtvrtek to oznámil americký letecký úřad FAA, který tak potvrdil dřívější informaci deníku Wall Street Journal. Důvodem pozastavení dodávek těchto letadel je dodatečná analýza součástky použité v trupu letadla.

Boeing podle svého vyjádření totiž minulý týden objevil chybu v analýze firmy dodávající přední tlakovou přepážku. Výrobce upozornil na problém FAA a pozastavil dodávky. Podle Boeingu nejde o bezprostřední bezpečnostní problém pro 787, které jsou již v provozu. Dodávky letadel nebudou podle FAA pokračovat, dokud se letecký úřad nepřesvědčí, že byl problém vyřešen.

Boeing 787-10 Dreamliner (foto: Boeing)

Nejedná se o první přerušení dodávek letadel Boeing 787. Od září 2020 do března 2021 byly dodávky pozastaveny kvůli problémům s kvalitou ve výrobním závodě Charlotte. Následně byly dodávky Dreamlinerů opět přerušeny kvůli různým závadám od května 2021 do srpna 2022.

Přerušení dodávek může dále zkomplikovat situaci některých leteckých společností, které počítaly s nasazením nových letadel Boeing 787 na své linky. Týká se to například Lufthansy, která v brzké době očekávala dodání dvou letadel 787-9, které měly posílit kapacitu na dálkových linkách v letním letovém řádu. V létě pak měl německý dopravce převzít další Dreamlinery.

Témata