Boeing musí tři čtvrtiny z rozpracovaných letadel 737 MAX opravit

27.04.2023 00:00 - USA & KanadaTři čtvrtiny z 225 vyrobených nebo částečně vyrobených letadel Boeing 737 MAX budou muset projít odstraněním závady špatné montáže držáků vyrobených dodavatelem Spirit AeroSystems, uvedl včera finanční ředitel amerického výrobce letadel, Brian West. Z tohoto důvodu tak budou dodávky letadel plánované na toto čtvrtletí zřejmě opožděny. V telefonní konferenci s akcionáři společnosti West objasnil, že oprava rozpracovaných letadel, která ještě nejsou daleko ve výrobním cyklu je poměrně jednoduchá a trvá jen dny. Ovšem oprava je mnohem časově náročnější pokud se jedná o rozpracovaná letadla ve fázi, kdy je zadní část letadla již připevněna k trupu.

Podle Westa potrvá "měsíce" než se Boeing vrátí k normální úrovni výroby letadel 737 MAX. V druhé polovině roku však již očekává rychlost výroby na 38 letadlech za měsíc. Tedy o 7 letadel více než dosud. Boeing akcionářům potvrdil letošní cíl dodat za celý letošní rok 450 letadel Boeing MAX a 80 letadel 787 Dreamliner. Akcie amerického výrobce dopravních letadel se na burzách aktuálně pohybují lehce nad úrovní 200 dolarů za akcii.

výrobní závod společnosti Boeing v Rentonu, květen 2010 (autor: U.S. Department of the Treasury, Wikimedia Commons, public domain)

Témata