Boeing i Airbus vedou závěrečné rozhovory o převzetí společnosti Spirit AeroSystems

01.07.2024 08:45 - USA & KanadaPodle dnešního tiskového prohlášení společnosti Airbus pro investory, vede v současné době Airbus závazné rozhovory s představiteli společnosti Spirit AeroSystems o převzetí těch částí tohoto dodavatele, který pro Airbus vyrábí díly dopravních letadel. Airbus tímto krokem dopředné integrace chce stabilizovat dodávky dílů a zajistit jejich kvalitu vlastními silami.

Konkrétně uzavřel Airbus se společností Spirit AeroSystems závaznou dohodu o termínech v souvislosti s potenciální akvizicí významných činností souvisejících s Airbusem. Jedná se zejména o výrobu částí trupu A350 v Kinstonu v Severní Karolíně (USA) a v St. Nazaire (Francie), křídel a střední části trupu A220 v Belfastu (Severní Irsko) a v Casablance (Maroko), jakož i pylonů A220 ve Wichitě (Kansas, USA). Airbus má získat tyto části za symbolický jeden dolar, neboť Spirit AeroSystems aktuálně dluží Airbusu kompenzace ve výši 559 miliónů dolarů za včas nedodané díly.

Právě zpožďování dodavatelského řetězce brzdí v rozšiřování výroby, ale i dodržování sjedaných termínů dodávek nových letadel oba největší výrobce dopravních letadel - Airbus i Boeing. Společnost Spirit AeroSystems vešla do podvědomí široké veřejnosti zejména v souvislosti s incidentem vypadlé záslepky dveří letu 1282 Alaska Airlines, kde byl tento dodavatel Boeingu rovněž vyšetřován ohledně kontroly kvality výroby. Spirit AeroSystems v současné době kromě Airbusu těž jedná o převzetí části výroby i se společností Boeing. A právě Boeing má podle CNBC převzít zbytek Spirit AeroSystems, který nepřejde k Airbusu. Experti odhadují hodnotu této transakce na 4,7 miliard dolarů.

Nicola Sturgeonová, první ministryně Skotska slavnostně otevírá novou výrobu dílů společnosti Spirit AeroSystems pro Airbusy rodiny A320 v Prestwicku, únor 2020 (autor: vláda Skotska, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0 )

Témata