Boeing 787 našel prvního zákazníka v Africe

06.02.2005 - AfrikaBoeing Company si mohou k výčtu zákazníků svého nového modelu Boeing 787 připsat další jméno. Jako první africké aerolinie se tento letoun rozhodly objednat Ethiopian Airlines. Obě strany již podepsaly memorandum o porozumění, které se týká deseti letadel. Pět letadel plánují aerolinie objednat pevně a na stejný počet si zajistí opce. Katalogová cena letadel se pohybuje okolo 1,3 miliardy dolarů. Pohonné jednotky zatím nebyly určeny. První letoun bude do Ethiopie dodán ještě v roce 2008.

Ethiopian Airlines - Boeing 787
Boeing 787 v barvách Ethiopian Airlines (Foto: Boeing Company)

Ethiopian Airlines jsou přitom společností, která se již rozhodovala mezi letadly Boeing 787 a konkurenčním evropským typem Airbus 350. Ten přijde do provozu o dva roky později v roce 2010. Za velmi důležitý faktor v rozhodování označily aerolinie také fakt, že americká letadla budou dodávána již od roku 2008. To může svědčit o špatné komunikaci s Airbus Industrie nebo spíše o nepravdivosti výroků představitelů Airbus Industrie, že neví o aerolinii, která by měla problém s dvouletým zpožděním dodávek oproti konkurenčnímu typu.

Letadla Boeing 787 v barvách Ethiopian by měla přepravovat 254 až 320 cestujících ve dvou třídách. Bude se tedy jednat o kombinaci letounů verze -800 a -900. Počet míst bude navýšen díky odstranění kabiny první třídy. Další indicie, která se skrývá v této informaci, vypovídá o tom, že Boeing nakonec opravdu s největší pravděpodobností přikročí k navýšení kapacity verze - 900.

Tato verze měla původně přepravovat 257 cestujících ve třech třídách, především aerolinie z arabského světa si ale přejí více míst, a tak bude tato varianta nakonec nejspíše konfigurována pro přepravu 290 cestujících ve třech třídách. Vzhledem k uspořádání do dvou tříd budou moci letadla Boeing 787-900 Ethiopian Airlines přepravovat až 320 cestujících.

Štítky