Belavia nebude přepravovat občany Iráku, Sýrie a Jemenu z Turecka

12.11.2021 - EvropaStátní běloruská letecká společnost Belavia v pátek oznámila, že od dnešního dne bude občanům Iráku, Sýrie a Jemenu odepřen nástup na lety z Turecka do Běloruska. Společnost ve svém prohlášení uvádí, že se jedná o rozhodnutí příslušných tureckých orgánů. Cestující, kterých se toto opatření týká, mohou plně refundovat své letenky bez jakékoliv sankce.

Belavia - Boeing 737-800 (foto: Saarb737/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Jak jsme informovali, Evropská komise podezřívá některé letecké dopravce, že přepravují migranty z Blízkého východu do Minsku, odkud je běloruský režim převáží k hranicím Polska a pobaltských států. Vedle Belavia jsou v podezření z převozu běženců také společnosti Turkish Airlines a flydubai. Nově se mluví rovněž o ruském Aeroflotu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu se ohradil proti obviněním, že by se na převozu migrantů měly podílet Turkish Airlines. Turecký dopravce od dnešního dne také nevpouští na paluby svých letících z Turecka do Běloruska občany Iráku, Sýrie a Jemenu.

Podle dostupných údajů počet letů ze zemí Blízkého východu do Běloruska v posledních měsících výrazně narostl. Od začátku července do 10. listopadu přistálo v Minsku 625 letadel letících z Libanonu, Iráku, Sýrie, Spojených arabských emirátů a Turecka. V průměru se tak jedná o pět letů denně s kapacitou okolo 900 cestujících.

Témata