Během Paris Air Show bylo prodáno také 12 letadel A380

19.06.2007 - Nová letadlaVýrobní problémy v rámci projektu A380 byly pro Airbus SAS a stále ještě jsou noční můrou. Postupné navyšování objednávek ze strany leteckých společností, které tento typ již dříve objednaly, však svědčí o tom, že toto letadlo nemá nejmenší problémy se svou výkonností. Kromě Singapore Airlines, Qantas Airways a Emirates nyní další letouny přiobjednalo hned několik společností.

A mezi těmito aeroliniemi jsou paradoxně opět Emirates. Ty během letošní Paris Air Show uzavřely kontrakt na dalších osm letounů. Jedná se již o třetí objednávku v pořadí. Společnosti tak bude dodáno celkem 55 letadel. Tento počet představuje plnou třetinu všech objednaných letadel Airbus 380, a to z Emirates dělá zdaleka nejvýznamnějšího zákazníka. Je to počet, který je srovnatelný se současnou flotilou letadel Boeing 747-400 British Airways, která je největší na světě.

Prezident Airbus SAS Louis Gallois ocenil Emirates za jejich podporu těmito slovy: "Jsme velmi pyšní na to, že právě Emirates vkládají takovou důvěru v náš letoun A380 a v celý Airbus." Zjevně i další arabské aerolinie mají v A380 stále větší důvěru. Těmito aeroliniemi jsou Qatar Airways, které přiobjednaly další tři kusy. Celkem mají objednáno pouze pět letadel, ale zároveň finalizovaly kontrakt na 80 letounů Airbus 350XWB. Qatar Airways tak i do budoucna zůstanou věrni především evropským letounům.

Další leteckou společností, která se chystá navýšit počet objednaných strojů Airbus 380 jsou Air France. Aerolinie hodlají k původnímu kontraktu na deset letadel přidat další dva stroje. Air France jsou přitom první evropskou společností, v jejíchž barvách se megaliner na jaře 2009 objeví. Kromě toho bude objednáno také 18 letounů Airbus 320.

Představitelé Airbus SAS nedávno prohlásili, že letos ještě očekávají 20 nových objednávek na nový megaliner. Více než polovina z tohoto počtu je nyní jistá. Navíc je velmi povzbudivé, že stávající zákazníci mají tendenci navyšovat počet letadel, což bezesporu dává jasně pozitivní signál dalším případným provozovatelům.

Štítky