Azimuth Airlines objednaly 6 letadel Airbus A220-300

22.07.2021 - EvropaLetecká společnost Azimuth Airlines se sídlem v Rusku včera na airshow MAKS v Moskvě oznámila dohodu s výrobcem Airbus o objednávce 6 letadel A220-300. Letadla mají být dodány v konfiguraci s jednou cestovní třídou pro 148 pasažérů v uspořádání 2-3. Dodávky letadel mají být uskutečněny v roce 2022. Na ruském trhu se tak Azimuth Airlines stane prvním operátorem tohoto typu. Dopravce si typ A220 zvolil především kvůli parametrům jako je nízká spotřeba paliva na sedačku a tichý provoz letadla. Navíc díky uspořádání 2-3 má A220 rovněž o něco širší sedačky než u konkurenčních strojů. Azimuth očekává, že tento typ je nejvhodnějším letadlem pro obsluhu jeho stávající sítě, která propojuje navzájem především menší města v evropské části Ruska.

Letecká společnost Azimuth byla založena v roce 2014 ruskými soukromými podnikateli. Provoz zahájila v roce 2017. Své základny má ve městech na jihozápadě Ruska, v oblasti která se nachází zhruba mezi Kavkazem a východem Ukrajiny. Konkrétně se jedná o města Rostov na Donu (s cca 1,1 miliónu obyvatel) a Krasnodar (necelý 1 milion obyvatel).

Společnost plánuje též umístit nová letadla i do plánované základny Mineralnye Vody (cca 75.000 obyvatel). Letecká společnost plánuje využít nová letadla k obsluze destinací na Sibiři a na krátkých mezinárodních trasách, zejména do bývalých republik Sovětského svazu, Turecka a Bulharska. Před pandemií obsluhovala společnost celkem 30 destinací. Společnost v současnosti provozuje 14 letadel Suchoj Superjet 100. Díky tomu, že její destinace se nacházejí ze dvou třetin jako vnitrostátní v Rusku, byla společnost poznamenána dopady pandemie výrazně méně než jiné letecké společnosti. Společnost si dokázala i během pandemie udržet srovnatelné počty cestujících na podobných úrovních jako před pandemií (cca 1,2 miliónu pasažérů za rok) a úroveň obsazenosti letadel má stále nad 80%. Navíc díky obsluze méně atraktivních leteckých spojení dotovaných místními samosprávami má též zajištěnu i část velmi stabilních příjmů.

Suchoj Superjet 100-95LR s registrací RA-89079 v barvách společnosti Azimuth, březen 2018 (foto: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Štítky