Antimonopolní úřad by měl brzy rozhodnout o spojení Spiritu a JetBlue

08.02.2023 - USA & KanadaVe včerejším vyjádření generálního ředitele Edwarda Christieho během otevřeného telefonátu akcionářům společnosti zmínil Christie, že očekává do 30ti dnů rozhodnutí antimonopolního úřadu ve věci převzetí společnosti Spirit Airlines Inc. společností JetBlue Airways Corp. "Nyní čekáme, zda ministerstvo spravedlnosti podá žalobu na zablokování transakce, nebo nám umožní pokračovat," řekl generální ředitel společnosti Spirit Edward Christie během hovoru s investory.

Plánovaná transakce ve výši 3,8 miliard dolarů je výsledkem několik měsíců trvající přetahované mezi leteckou společností Frontier a JetBlue o to, kdo zaujme akcionáře společnosti Spirit svojí nabídkou více. Nakonec u akcionářů zvítězila nabídka JetBlue, přestože management Spiritu doporučoval vzhledem k vysokému riziku zablokování transakce antimonopolním úřadem právě z tohoto pohledu méně rizikovou nabídku od Frontieru. Obavy managementu Spiritu utvrdila žaloba ministerstva spravedlnosti, ve které žádá, aby partnerství společnosti JetBlue a American Airlines nazývané jako "Severovýchodní aliance" bylo zakázáno. Podle ministerstva spravedlnosti toto partnerství omezuje konkurenci a poškozuje konečného spotřebitele.

Společnost JetBlue připustila, že spojení obou společností se může kvůli regulatornímu procesu protáhnout až do prvního čtvrtletí roku 2024, nicméně i přesto dali nakonec akcionáři Spiritu na valné hromadě v červenci 2022 přednost pokusu o spojení s JetBlue. Navíc čerstvé výsledky hospodaření společnosti Spirit za čtvrté čtvrtletí roku 2022 překonaly odhady analytiků, a tak hodnota akcií společnosti Spirit, které se obchodují na burze v New Yorku vzrostla na úroveň okolo 20 dolarů.


Airbus A320neo společnosti Spirit na letišti v Atlantě, říjen 2021 (autor: Colin Brown, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata