American Airlines vyzkouší protiraketový systém

06.01.2008 - USA & KanadaAmerican Airlines v rámci testování instalují na třech svých letounech Boeing 767 zařízení chrání letící letoun před raketovým útokem, informoval deník USA Today. Protiraketový systém dodá společnost BAe Systems, která jej dosud ověřovala na testovacím Boeingu 767 a na několika nákladních letadlech. Nyní poprvé bude systém testován na letounech s cestujícími. Od března, kdy bude do třech strojů American Airlines nainstalován, by měly letouny absolvovat celkem 7000 letových hodin, zejména na linkách z New Yorku do Kalifornie. Testování samozřejmě neznamená, že by na letouny byly odpalovány rakety, jde o prověření systému v běžném provozu, k jakým změnám dochází po instalaci systému ve spotřebě paliva, jak častá údržba je potřeba apod.

Protiraketová ochrana letadel byla původně vyvinuta pro vojenské účely. Vedle vojenských letadel byly dosud těmito systémy vybavována některá civilní letadla sloužící k přepravě nejvyšších představitelů. Raketové útoky na Boeing 757 izraelské společnosti Arkia Airlines v keňské Mombase v roce 2002 (více zde) a na nákladní Airbus A300 společnosti DHL o rok později v iráckém Bagdádu ukázaly, že těmito obrannými systémy bude nutné do budoucna postupně vybavit i civilní dopravní letadla, alespoň ta létající do krizových oblastí. Oba zmíněné útoky byly provedeny přenosnými raketami, jež umožňují teroristům provést rychlý a nečekaný útok. Letoun vybavený protiraketovou technologií je schopen vystřelenou raketu detekovat a vyslat laserový paprsek, který ochromí naváděcí systém rakety. Podle expertů lze zejména na Blízkém východě pořídit přenosné rakety zejména ruské výroby poměrně levně, za cenu okolo pět tisíc dolarů.

Americký kongres se již několikrát zabýval vybavením amerických dopravních letadel protiraketovými systémy, letecké společnosti se však zalekly nákladů na instalaci těchto systémů. Ty se pohybují mezi půl až milionem dolarů, zvýšené náklady si vyžádá rovněž údržba systému v běžném provozu.

Štítky