Amadeus a Sabre vymažou data o letech Aeroflotu ze svých GDS systémů

03.03.2022 - EvropaPodle agentury Reuters americká společnost Sabre Corporation a španělská Amadeus IT Group SA oznámily, že podniknou kroky, které povedou k vymazání dat o letech Aeroflotu ze svých globálních distribučních systémů (GDS). Tyto systémy jsou využívány jako jeden z prodejních kanálů leteckými společnostmi. Umožňují například nezávislým cestovním agenturám prodej letenek svým zákazníkům. Rovněž významné je napojení velkých firem a korporací na tyto systémy. Ty si pak řeší rezervaci letenek pro své obchodní cestující samy přes tyto systémy. Nemožnost vyhledat let Aeroflotu v těchto GDS systémech pak zcela jistě poškodí ruského vlajkového leteckého dopravce. Zcela jej totiž odstřihne od jedné z několika možností jak generovat příjmy z prodejů letenek na trasách, které mu po zákazech letů do mnoha zahraničních destinací ještě nyní zbývají.

Sabre a Amadeus jsou tak součástí vlny významných firem se sídlem v demokratických zemích, které se rozhodly přerušit i za cenu vlastních ztrát své obchodní vazby s ruskými partnery na protest proti událostem na Ukrajině.


obal papírové letenky již neexistující společnosti Atlant-Sojuz, která létala mezi lety 1993 a 2011 z letiště Moskva-Vnukovo (autor: DBerdasov, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

pro mladší čtenáře zvyklé kupovat letenky pouze přes internet - příklad papírové letenky společnosti Northwest Airlines z roku 2006 (autor: Cassiopeia sweet, Wikimedia Commons)

Témata