Alžírsko jedná s Ruskem o koupi letadel Berijev Be-200

21.08.2021 - AfrikaAlžírské ministerstvo obrany na základě pokynu prezidenta zahájilo jednání s Ruskem o nákupu čtyř protipožárních letadel Berijev Be-200. Informovala o tom tento týden alžírská agentura APS.

Berijev Be-200 (foto: Tomáš Hampl)

Podobně jako další země v oblasti Středozemního moře se potýká Alžírsko s lesními požáry. Alžírské úřady oznámily, že při požárech zahynulo již 65 lidí z toho 28 vojáků. Lesní požáry již zpustošily řadu oblastí v několika provinciích, nejničivěji zasáhly oblast v okolí Tizi Ouzou východně od hlavního města Alžíru.

Obojživelné letouny Be-200 zatím nakupovalo hlavně ruské ministerstvo pro mimořádné situace, které dosud odebralo 12 z 18 vyrobených letadel. Tři letouny zakoupilo ruské ministerstvo obrany. Jedno z těchto letadel nedávno havarovalo v Turecku při hašení požáru.

Zatím se výrobci podařilo prodat do zahraničí pouze jediný Beriev Be-200. Zakoupilo jej Azerbajdžán pro své ministerstvo pro mimořádné situace. V případě, že by Alžírsko objednalo čtyři letouny, stalo by se prvním významným zahraničním zákazníkem. Hodnota kontraktu je odhadována na 150 milionů dolarů.

Letoun Berijev Be-200 je ruský dvoumotorový proudový létající člun. Stroj byl zkonstruován v 2. polovině 90. let a v roce 1999 představen na pařížském aerosalonu. Letoun dokáže při přistání na vodní hladině během čtvrt minuty nabrat do svých nádrží až 12000 litrů vody, které pak shodí nad místem požáru.

Témata