Havárie protipožárního Berijevu Be-200 v Turecku

14.08.2021 - Asie & AustrálieNa jihu Turecka v blízkosti města Adana dnes kolem 15 hodiny tamního času došlo k havárii ruského protipožárního letadla typu Berijev Be-200. Osmičlenná posádka - pět Rusů a tři Turci - přitom přišla o život. Příbuzným obětí již stihl kondolovat jak ruský prezident Vladimír Putin, tak i turecký ministr zahraničních věcí Mevlut Cavusoglu.

Letadlo se před nehodou aktivně účastnilo hašení lesního požáru v oblasti Kahramanmaras. Jih Evropy, stejně jako asijskou jižní část Turecka, sužují v současnosti velká vedra a lesní požáry. Jen v Turecku jich za poslední 2 týdny napočítali přes 300. Požáry v Turecku vyhnaly z domovů tisíce lidí a kromě posádky letadla při nich přišlo o život dalších 8 lidí. Rusko na pomoc Turecku s likvidací požárů vyslalo hasící Berijevy i s posádkami. Obojživelný dvoumotorový proudový Berijev Be-200 je letadlo zkonstruované v druhé polovině 90tých let. Letadla jsou vyráběna v ruském Irkutsku, v závodě IAPO. Berijev Be-200 zvládne přemístit a shodit na požářiště až 12 tun vody. Letadla nasazená v Turecku patří ruskému námořnictvu.

Extrémní výkyvy počasí stály v posledním týdnu v Turecku dalších 44 obětí, které zemřely naopak paradoxně při neobvykle silných záplavách na severu země u pobřeží Černého moře.

Berijev Be-200 na pařížské Air Show v roce 2019 (foto: New York Air, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata