Air Canada dočasně zruší přímou linku Vídeň-Toronto

29.12.2021 - USA & KanadaKanadský dopravce se rozhodl přerušit mezi 25.lednem a 25.únorem přímou dálkovou linku mezi Vídní a Torontem, která dosud létá každý den. Důvodem je extrémně nízká poptávka, kdy cestovatelé vyčkávají na případné změny podmínek cestování mezi státy z důvodu šíření mutace omikron.

Že jsou tyto obavy opodstatněné, potvrzují nejnovější kroky jak kanadské, tak i rakouské vlády. Kanada nově zavádí od 15.1.2022 nové podmínky příjezdu do země. Od tohoto dne mohou do země přicestovat jen osoby naočkované alespoň 2 dávkami vakcíny proti nemoci Covid-19. Současně musí předložit čerstvý (nejdéle 72 hodin starý) negativní PCR test a zaregistrovat se v systému ArriveCAN. Výjimku z povinnosti předložení dokladu o očkování mají jen malé děti a lidé, kteří předloží lékařské osvědčení, že by pro ně bylo očkování zdravotním rizikem.

V Rakousku podle informací tamního ministerstva zahraničí zase aktuálně platí, že osoby, které se prokáží dokladem o absolvování dvou dávek očkování nebo potvrzením o prodělání nemoci se musí při příjezdu do země navíc prokázat platným PCR testem, jinak je čeká desetidenní karanténa. Jedinou výjimku mají osoby, které se prokáží při příjezdu do země 3 dávkami očkovací látky. Ty nemusí mít podle k dnešku platných pravidel ani PCR test, ani absolvovat 10 denní karanténu. Rakousko tyto podmínky nedávno zpřísnilo právě kvůli obavám z přetížení tamního zdravotního systému v souvislosti s variantou omikron.

A právě omikron samotný již způsobuje v severní Americe alarmující vlnu nemocnosti - USA hlásí za včerejšek 312.939 nově nakažených za jediný den, Kanada 27.023. To je zhruba 3x víc než dosavadní největší vrcholy předchozích vln nemoci. Podobně se vyvíjí situace i ve Francii, která měla včera 179.807 nových záchytů nemoci, Británii s 129.471, Španělsku s 99.671 a Itálii s 78.313 nových případů za jeden den. A tato čísla mají v těchto zemích neustále růstový trend.

Letecké společnosti zejména v severní Americe tak stojí před novým fenoménem, se kterým se dosud nesetkaly. Z důvodu krize poptávky dříve seškrtaly personální stavy na minimum a i když je teď přes vánoční svátky a začátek nového roku ještě poptávka po létání relativně dobrá, jsou nyní nuceny kvůli chybějícímu personálu rušit i plně obsazené lety. Důvodem je vysoká nemocnost, případně velké množství nařízených karantén z důvodu rizikového kontaktu s nakaženou osobou. I toto je důvod proč americké, ale i evropské letecké společnosti na leden a únor ve velkém ruší méně zisková spojení. Nejen z důvodu minimalizace ztráty vzniklé provozem téměř prázdných letadel, ale také právě proto, aby měly personální rezervy pro zachování nejdůležitějších a nejziskovějších spojení právě přes období očekávané vysoké nemocnosti létajícího personálu.

Na období mezi 25.lednem a 25. únorem 2022 tak AirCanada nabízí z Vídně do Toronta řadu spojení, ovšem s jedním přestupem na velkých evropských letištích jako je Londýn-Heathrow, Paříž-Charles de Gaulle, Frankfurt nebo Curych.

Boeing 787-9 Dreamliner společnosti Air Canada na Pearsonově mezinárodním letišti v Torontu, únor 2016 (autor: BriYYZ, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata