AirAsia X zastaví lety do Evropy a Indie

12.01.2012 - Asie & AustrálieMalajská letecká společnost AirAsia X specializující se na dálkové nízkonákladové lety dnes oznámila zrušení linek do Evropy a Indie. Poslední let na pravidelné lince do Paříže se uskuteční 30. března, na lince do Londýna pak 31. března. Ještě dříve společnost zastaví své lety do Indie, linka do Bombaje bude naposledy vypravena 31. ledna a do Dillí 22. března. Linku do Paříže-Orly létají AirAsia X čtyřikrát týdně a linku do Londýna-Gatwick šestkrát týdně letouny Airbus A330. Cestujícím zrušených linek nabídne AirAsia X náhradní spojení bez dalších nákladů.

AirAsia X- Airbus A330
Airbus A330 společnosti AirAsia X na letišti v Melbourne
(foto: YSSY/Wikipedia)

AirAsia X zdůvodňují své rozhodnutí zastavit dálkové linky v tiskové zprávě vývojem světové ekonomiky, jež vede k poklesu poptávky, vysokými cenami leteckého paliva a také vysokými daněmi a poplatky. Konkrétně společnost uvádí Air Passenger Duty ve Velké Británii, jež má být od 1. dubna opět zvýšena a jež značně zvyšuje ceny na dálkových letech. Dále aerolinie také uvádí začlenění leteckých společností do systému obchodování s emisními povolenkami, jež platí od začátku letošního roku při letech do Evropské unie. U Indie zmiňuje AirAsia X navýšení letištních poplatků a strukturální problémy indického letectví. Souběh všech těchto faktorů vedl k rozhodnutí linky do Evropy a Indie zastavit.

Azran Osman Reni, výkonný ředitel AirAsia X, uvedl na Twitteru, že se AirAsia X do budoucna zaměřit na své hlavní trhy, kde má dostatečnou váhu a jsou zde nižší poplatky, což umožní společnosti být v zisku. AirAsia X chce zacílit na budování nízkonákladových linek do Austrálie, Číny, Tchajvanu, Japonska a Jižní Koreje. Vedle nových linek plánuje společnost také posílení frekvence letů na stávajících linkách.

Štítky