AirAsia X plánuje návrat do Evropy

13.03.2015 - Asie & AustrálieNízkonákladová společnost AirAsia X plánuje obnovení dálkových linek do Evropy. Uvedl to Tony Fernandes, šéf společnosti AirAsia, na úterním setkání s novináři v Sydney. Tony Fernandes spolu s dalšími malajskými investory kontroluje společnost Aero Ventures, která je největším akcionářem AirAsia X. K znovuzahájení letů by mělo dojít podle Fernandese začátkem příštího roku. AirAsia X chce využít rostoucího zájmu po dálkových letech mezi Evropou a Asií. Stejně jako v minulosti bude první destinací AirAsia X v Evropě pravděpodobně opět Londýn.

Airbus A330-300 společnosti AirAsia X (foto: calflier001/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

AirAsia X zahájily pravidelné lety do Evropy v březnu 2009, když otevřely linku z Kuala Lumpur na londýnské letiště Stansted. Na trase létal pětkrát týdně Airbus A340-300 pro 316 cestujících. Nejlevnější zpáteční letenky z Londýna začínaly na 198 britských librách. V této ceně nebyly zahrnuty poplatky za zapsaná zavazadla a občerstvení na palubě letadla. V únoru 2011 začaly AirAsia X létat s A340 z Kuala Lumpur do Paříže. Začátkem roku 2012 společnost nečekaně oznámila zastavení obou evropských linek.

Obě linky měly tehdy velmi dobrou obsazenost, která se pohybovala nad 80 procent. Nicméně společnost se potýkala s vysokými náklady na provoz. Při pokusu zvýšit ceny letenek prudce klesal zájem cestujících. Nyní chce společnost lety do Evropy operovat novými úspornými Airbusy A350 XWB. Společnost objednala závazně celkem deset letadel A350 a na dalších pět kusů má opci. První Airbus A350 XWB má být dodán začátkem příštího roku. Závěrem loňského roku AirAsia X rovněž objednala 55 letadel Airbus A330-900neo. Jejich dodávka bude zahájena v roce 2018.

Štítky