Air Serbia zápasí v Bělehradě s provozními problémy

28.06.2023 08:00 - EvropaPodle serveru exyuaviation.com zápasí v posledních dnech společnost Air Serbia v Bělehradě hned s několika problémy zároveň. Výsledkem je časté zpoždění nebo rušení letů. Příčiny je nutné hledat nejen ve velmi rychlé expanzi dopravce, ale také externích problémech jako jsou zpožděné dodávky nových letadel, dílů potřebných na opravy, ale také zejména s problémy na letišti v Bělehradě.

Ve víkendovém tiskovém prohlášení letecká společnost dokonce uvedla, že na letišti v Bělehradě, které provozuje společnost VINCI, se situace s nedostatkem personálu, chybějím zaškolením a problematické infrastruktuře "vymkla kontrole". Problémy vyvrcholily 22.června, kdy došlo k výpadku rentgenového zařízení pro kontrolu zavazadel a Air Serbia musela zrušit mnoho letů. Jenže problémy se službami letiště, pomalým odbavováním cestujících a nakládáním odbavených zavazadel jsou trvalejšího rázu a v posledních dnech pravidelně způsobují dopravci Air Serbia vrásky v podobě opožděných odletů a tím kumulaci provozních problémů.

Link na sociální síť Twitter - pomalé odbavení na letišti v Bělehradě z pohledu cestujících

Dosud se srbskému dopravci pod vedením Jiřího Marka dařilo. Byla rozšířena dálková flotila o další Airbusy A330, dopravce loni na podzim začal létat do čínského Tianjinu a nedávno také do Chicaga. Air Serbia výrazně omladila flotilu na krátké a střední tratě, když začala provozovat mladší letouny ATR 72 a přijala do flotily k deseti letadlům A319 také větší A320. Díky tomu mohla do sítě svých destinací přidat za posledních několik měsíců hned více než 20 nových cílů.

Minulý týden srbský dopravce uvedl, že byl nucen optimalizovat a reorganizovat svůj letový řád kvůli pozdnímu příletu pronajatých letadel, prodloužené údržbě svých letadel a problémům s dodavatelským řetězcem. Navíc se Air Serbii zřejmě vymstilo rozhodnutí z roku 2017 ukončit činnost své dceřiné společnosti Air Serbia Ground Handling Services (ASGS) a spolehnout se u odbavení cestujících a jejich zavazadel na služby externí společnosti. "Cestující si oprávněně stěžují a zavazadla často zůstávají na letišti," píše srbská letecká společnost ve svém prohlášení.

Link na sociální síť Twitter - příklad marného čekání na odbavené zavazadlo s Airtagem

Samotná společnost Air Serbia nedávno přidala do flotily šesté letadlo ATR 72. Tím chce pomoci zabránit části zpoždění a rušení letů, k nimž došlo kvůli zpožděným letadlům. Kromě toho letecká společnost převzala do své flotily Embraer E190 od řeckých Marathon Airlines. Podle portálu Tango Six přibudou v červenci a srpnu další dva pronajaté letouny E195. Ostatní opatření jsou na provozovateli letiště v Bělehradě. Air Serbia využila své vyjednávací pozice a do jednání o aktuálních problémech na letišti minulý pátek angažovala i srbské ministerstvo výstavby, dopravy a infrastruktury, aby jednalo o opatřeních s koncesionářem letiště.

Airbus A319 společnosti Air Serbia na letišti v Bělehradě, srpen 2022 (autor: Sebleouf, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0 )

Témata