Air Serbia plánuje lety do USA a Kanady

10.05.2014 - EvropaSrbský premiér Aleksandar Vučić před několika dny oznámil, že Air Serbia plánuje zahájit pravidelné lety do USA a Kanady. Stalo se tak po schůzce Vučiće s Jamesem Hoganem, prezidentem Etihad Airways. Vučić na tiskové konferenci uvedl, že mu Hogan potvrdil zahájení letů Air Serbia do Chicaga a Toronta. Srbský dopravce by měl transatlantické linky provozovat letouny Airbus A330.

Srbsko v současnosti usiluje o to, aby americký letecký úřad FAA zařadil zemi ve svém programu IASA - International Aviation Safety Assessment do kategorie 1. Srbsko v roce 2002 přišlo o nejvyšší rating a propadlo se do kategorie 2. Zařazení do této kategorie znamená, že vykonávání dohledu nad leteckou dopravou místními úřady se neshoduje se standardy ICAO. Pro dopravce ze zemí kategorie 2 je zahájení letů do USA vlastními letouny nemožné. Z tohoto důvodu, je pro srbské úřady přesun země do kategorie 1 prvořadou prioritou.

Air Serbia - Airbus A319
Air Serbia postupně modernizuje flotilu letouny Airbus A319 (foto: Air Serbia)

Bývalá jugoslavská aerolinie JAT - Jugoslovenski Aerotransport provozovala od roku 1970 s letouny Boeing 707 charterové lety z Bělehradu do USA a Kanady. V roce 1977 společnost otevřela pravidelnou linku do New Yorku a v roce 1980 do Chicaga. V průběhu 80. lety byly otevřeny linky do Clevelandu, Detroitu a Los Angeles. Naposledy byly přímé lety z Bělehradu do USA provozovány v květnu 1992. Poté musely být linky kvůli mezinárodnímu embargu vůči Jugoslávii ukončeny.

Štítky