Air Serbia otevře dálkovou linku do Číny, bude létat do Tchien-ťinu

27.07.2022 - EvropaLetecká společnost Air Serbia otevře novou dálkovou linku. Srbský prezident Aleksandar Vučić oznámil, že aerolinie začne létat z Bělehradu do čínského Tchien-ťinu. Očekává se, že linka bude zahájena v říjnu po získaní všech potřebných povolení. Srbská vláda se výrazně orientuje na dobré vztahy s Čínou a nová linka Air Serbia je výsledkem tohoto partnerství.

Air Serbia - Airbus A330-200 (foto: Air Serbia)

Nová linka by měla být obsluhována letounem Airbus A330-200. Nedávno srbský dopravce avizoval svůj záměr rozšířit svou flotilu o druhý letoun tohoto typu. Právě další A330 umožní společnost rozšířit dálkové lety o nové spoje. Vzhledem k tomu, že se Srbsko nepřipojilo k mezinárodním sankcím vůči Rusku, mohou letouny Air Serbia využívat k letům do východní Asie také ruský vzdušný prostor.

Jugoslávská letecká společnost JAT Jugoslovenski Aerotransport, která je předchůdkyní Air Serbia, v minulosti provozovala dálkové lety do Číny. Provoz své linky pravidelné linky do Pekingu ukončila v roce 2000. Srbský dopravce tak bude opět provozovat pravidelnou linku do Číny po 22 letech.

V polovině července obnovila své lety do Bělehradu čínská společnost Hainan Airlines. Stalo se tak po dvouleté přestávce způsobené pandemií Covid-19. Linka je zatím provozována jednou týdně letounem Airbus A330-300. O tom, jaký význam srbští politici přikládají vztahům s Čínou svědčí to, že letoun Hainan Airlines byl v Bělehradu slavnostně přivítán za účasti prezidenta Vučiće.

Srbský prezident Aleksandar Vučić přijel osobně přivítat na letiště v Bělehradu obnovenou linku Hainan Airlines (foto: Belgrade Nikola Tesla Airport)

Hainan Airlines zahájily pravidelné lety z Pekingu do Bělehradu v září 2017. Linka byla tehdy provozována s mezipřistáním v Praze. Linka byla zastavena v březnu 2020 po vypuknutí pandemie Covid-19. Čínská společnost mohla v rámci páté svobody prodávat letenky i na úsek mezi Prahou a Belehradem. Hainan Airlines nyní svou linku do Bělehradu provozuje bez mezipřistání. Od října by mělo dojít k navýšení na dvě rotace týdně.

Čínská velvyslankyně v Srbsku Čchen Po při přivítání letadla uvedla, že obnovení letů Hainan Airlines upevní pozici Bělehradu jako regionálního hubu. Letiště Nikola Tesly v srbské metropoli je díky úspěchům Air Serbia regionálním uzlem pro země západního Balkánu.

Témata