Air Serbia obnovily provoz, zatím létají do 4 destinací

25.05.2020 - EvropaLetecká společnost Air Serbia ve středu obnovila pravidelné lety s cestujícími. První obnovený let směroval na pravidelné lince z Bělehradu do Curychu. Stalo se tak přesně po dvouměsíční přestávce, srbský dopravce přerušil lety kvůli pandemii koronaviru 20. března.

Airbus A320 společnosti Air Serbia na letišti v Curychu (foto: Kambui/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Podle srbské ministryně dopravy a infrastruktury Zorany Mihajlović utrpěl sektor letecké dopravy od vypuknutí pandemie škody ve výši 70 milionů eur. Ministryně doufá, že ztráta za celý letošní nepřesáhne 200 milionů eur.

Obnovení letů umožnilo rozhodnutí srbské vlády otevřít hranice pro cizince. Ti se nebudou muset při vstupu do země prokazovat negativním testem na covid-19 a rovněž nebude po nich vyžadována dvoutýdenní karanténa. „Spoléháme na jejich osobní zodpovědnost,“ uvedla Mihajlović.

V současnosti Air Serbia provozují pravidelné linky z Bělehradu do Londýna-Heathrow (2x týdně), Frankfurtu (2x týdně), Curychu (4x týdně) a Vídně (2x týdně). Do 14. června chce společnost obnovit provoz do cílů v oblasti jihovýchodní Evropy, Ljubljany (2x týdně), Podgorice (4x týdně), Tivatu (4x týdně), Sarajeva (4x týdně), Banja Luky (2x týdně) a Skopje (2x týdně).

Na 6. června plánuje Air Serbia obnovení letů z Bělehradu do New Yorku-JFK. První týden chce společnost létat na této lince jednou týdně, od 13. června má být spojení provozováno dvakrát týdně.

Od 17. června chce Air Serbia rovněž létat na své pravidelné lince do Prahy. Srbský dopravce uvádí linku v seznamu plánovaných letů na svých webových stránkách. Linka má být provozována třikrát týdně letouny ATR 72.

Letoun ATR 72-500 společnosti Air Serbia startuje z mezinárodního letiště v Bělehradu (foto: Dejan Milinkovic/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Cestující na palubách letadel Air Serbia musí mít na všech letech nasazenu ochranu úst a nosu. Mohou použít i další ochranné prostředky jakou jsou rukavice či štíty. Na letiště se mají pasažéři dostavit tři hodiny před plánovaným odletem. Společnost výrazně prodloužila dobu nástupu do letadel. Boardování ATR začíná 70 minut před odletem, A319/320 pak 95 minut před odletem a u širokotrupého A330 se počítá se zahájením nástupu až dvě hodiny před odletem. Všichni cestující starší 65 let budou mít bezplatně prioritní nástup do letadel.

Srbsko dosud zaznamenalo přes 11 tisíc nakažených na covid-19, z nichž 238 této nemoci podlehlo. 6. května byl v zemi zrušen mimořádný stav, který byl vyhlášen v polovině března.

Témata