Air Serbia má první Airbus A319

22.10.2013 - EvropaNa letišti Nikola Tesly v Bělehradě přistál v neděli 20. října první Airbus A319 v barvách Air Serbia. Letoun při letu nad územím Srbska doprovodily dva MiGy-29 srbského vojenského letectva. Po přistání přivítala letoun vodní brána místních požárníků. První letoun Air Serbia si prohlédl Dane Kondic, budoucí výkonný ředitel Air Serbia, a další pozvaní hosté.

Air Serbia - Airbus A319
Přivítání prvního Airbusu A319 v barvách Air Serbia v Bělehradu (foto: JAT Airways)

Air Serbia zahájí provoz 26. října inauguračním letem z Bělehradu do Abú Dhabi. Dopravce vznikne přejmenováním a rebrandingem tradičního JAT Airways. K rozhodnutí o restartu aerolinie došlo letos v srpnu po vstupu Etihad Airways. Srbská vláda uzavřela s aerolinií ze Spojených arabských emirátů strategické partnerství. Podle dohody budou Etihad Airways také srbskou společnost prvních pět let řídit. Etihad Airways se rovněž zavázaly poskytnout kapitál až do výše 60 milionů eur pro zajištění bezproblémového provozu aerolinie.

Air Serbia převezmou síť linek JAT Airways a vedle zmíněného Abú Dhabi postupně otevřou nové linky do Banja Luky, Bejrútu, Bukurešti, Budapešti, Istanbulu-Sabiha Gökçen, Káhiry, Kyjeva, Ljubljany, Prahy, Sofie, Varny a Varšavy. Společnost bude v průběhu zimy přebírat další A319, které budou nahrazovat Boeingy 737-300 převzaté od JAT Airways. V březnu 2014 mají Air Serbia zařadit do flotily taky dva Airbusy A320.

Tento týden se rovněž objevily informace o chystaných dálkových letech. Air Serbia údajně plánuje od roku 2016 létat s Airbusy A330 do New Yorku, Chicaga a Toronta. Do spuštění dálkových linek chce Air Serbia do uvedených destinací nabízet cestujícím code-sharing s Air Berlin.

Štítky