Air Serbia bude létat také do Terstu

29.03.2023 - EvropaPodle serveru exyuaviation.com plánuje od 3.června Air Serbia přidat do své sítě další destinaci. Má jí být italské město Terst. Společnost Air Serbia do Terstu již v minulosti přes léto létala a tak se jedná spíš o obnovení dříve obsluhované destinace než úplnou novinku v síti srbského dopravce. Je to však již osmdesátá destinace společnosti Air Serbia a za poslední rok dokonce dvacátá v pořadí oznámená nová destinace, kam plánuje srbský dopravce létat. Letos v létě však bude Air Serbia linku provozovat jen 2x týdně a to v úterky a soboty.

https://twitter.com/airserbia/status/1640266580587151360?s=20

Lety jsou také již viditelné v rezervačním systému dopravce a začínají na částce kolem 70 euro za jednosměrný let bez odbaveného zavazadla, respektive 90 euro s 23kg kufrem. V sobotu je plánován odlet z Bělehradu v 7:10 ráno, nazpět z Terstu se vrací letadlo ATR 72-600 s odletem v 9:30. V úterky je v plánu večerní rotace s odletem z Bělehradu v 18:05 a návratem zpět ve 20:35. V jiné dny nabízí srbský dopravce ještě mezi Terstem a Bělehradem další lety, ovšem ve spolupráci s ITA Airways a přestupem v Římě.

Letadlo ATR 72-500 společnosti Air Serbia vzlétá na letišti v Bělehradě, červen 2014 (autor: Dejan Milinkovic, Wikimedia Commons, GFDL-1.2)

Terst je významný přístav u Jaderského moře nacházející se na severovýchodě Itálie. V minulosti byl nejvýznamnějším námořním přístavem Rakouska-Uherska. Tehdy býval Terst po Vídni, Budapešti a Praze dokonce čtvrtým největším městem tehdejší Monarchie. Po druhé světové válce bylo město obsazeno jugoslávskými partyzány a až do roku 1954 mělo nezávislý statut. Teprve poté bylo připojeno k Itálii. Terst samotný i přes pověst jednoho z italských měst s nejvyšší kvalitou života má nyní lehce přes 200.000 obyvatel. Loděnice a přístav je to však i nadále významný. Svůj strategický význam má stále více i pro Českou republiku, neboť do něj připlouvají tankery a pomocí ropovodu TAL (=Transalpine Pipeline) je z něj ze stále větší části zásobována ropou přes Rakousko a Německo i rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Z Terstu pochází rovněž v České republice známá značka kávy Illy. Ne nadarmo míval Terst také přezdívku "město kávy" nebo "Vídeň na moři".

pohled na Terst, srpen 2016 (autor: Nick Savchenko, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata