Air Namibia ukončila provoz a míří do likvidace

11.02.2021 - AfrikaLetecká společnost Air Namibia včera oznámila, že od 11. února zastavuje veškerý provoz. Tento krok je důsledkem rozhodnutí namibijské vlády o likvidaci aerolinie. Namibijský úřad civilního letectví již odebral Air Namibia provozní licenci z důvodu finanční situace společnosti. Likvidace znamená, že o práci přijde 630 lidí.

Oznámení o ukončení provozu, které společnost zveřejnila na Twitteru (zdroj: Air Namibia/Twitter)

Air Namibia čelila v posledních deseti letech finančním problémům několikrát a namibijská vláda do ní nalila přes 8,4 miliardy namibijských dolarů (v přepočtu zhruba 465 miliónů eur). V říjnu loňského roku společnost dohnal dlouhodobý spor o dluhu za předčasné vrácení letadla Boeing 767 od belgické společnosti Challenge Air. Společnost se dohodla s právníky na úhradě 18 milionů eur, nicméně uhradila jen dva miliony eur. Belgický správce Challenge Air podal žalobu s tím, že aerolinie je v platební neschopnosti. Nakonec pomohl stát a společnost zaplatila dalších šest milionů eur a dohodla se na měsíčních splátkách. Státu však došla s dlouhodobě ztrátovým národním dopravce trpělivost a rozhodl se poslat společnost do likvidace.

Air Namibia - Airbus A330-200 (foto: Laurent Errera/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Air Namibia byla založena v roce 1945 jako South West Air Transport, v roce 1959 došlo ke změně na South West Airways. Společnost se dlouhou dobu zaměřovala na lety po Jihozápadní Africe (tehdejší území Namíbie) a lety do Jihoafrické republiky. V roce 1978 aerolinie převzal Namib Air. Po získání nezávislosti Namíbie v roce 1990 začala společnost operovat jako Air Namibia a zahájila ambiciózní expanzi, když zahájila dálkové lety do Frankfurtu a Londýna s letounem Boeing 747SP. Později společnost postupně provozovala letouny Boeing 747-400, MD-11, Airbus A340 či Airbus A330.

Témata