Notoricky ztrátová Air Namibia opět přežije díky státní pomoci

02.02.2021 - AfrikaDoslova v poslední minutě zachránila státní finanční injekce společnost Air Namibia před likvidací. Není to poprvé, co společnost čelí finančním problémům - za posledních deset let do ní musela Namibie nalít již přes 8,4 miliardy namibijských dolarů (v přepočtu zhruba 465 miliónů eur). K notoricky ztrátové společnosti se v létě 2020 vyjádřil prezident Namibie Hage Geingob, že společnost musí být zlikvidována. V červnu dokonce státní regulátor společnosti dočasně odejmul povolení provozovat lety s cestujícími. Důvodem byly obavy o finanční zdraví společnosti a o dodržení bezpečnostních předpisů.

V říjnu 2020 společnost dohnal letitý spor z roku 1998 o pronájmu letadla Boeing 767 od belgické společnosti Challenge Air. Air Namibia totiž letadlo předčasně vrátila majiteli s odůvodněním, že letadlo vykazuje defekty. Nedávno se dohodla na ukončení sporu se správcem konkurzní podstaty zkrachovalé Challenge Air a na úhradě 18 miliónů eur jako smluvního odškodnění. Z těch však uhradila jen 2 miliony a tak na ni belgický správce konkurzní podstaty po Challenge Air podal žalobu, protože společnost je podle jeho tvrzení platebně neschopná. Likvidace tak společnosti Air Namibia skutečně hrozila do 29.ledna 2021, kdy zasáhl stát. Společnost díky státní pomoci splatila dalších 6 miliónů eur a dohodla se na měsíčních splátkách zbytku dluhu do ledna 2022.

Podle ministra financí Iipumbu Shiimi, byla další státní pomoc pro Namibii levnější než kdyby společnost přestala existovat. Mimo jiné zajišťuje dopravní obslužnost na 7 vnitrostátních linkách rozsáhlé Namibie. V případě likvidace společnosti by se na ně jen těžko hledal náhradní dopravce.

Ministerstvo financí ovšem po společnosti požaduje hloubkovou reorganizaci. Audit společnosti totiž zjistil problémy s přezaměstnaností, organizační problémy a neefektivní využití flotily letadel. Výsledkem je šokující zjištění, že 15 z 19 provozovaných linek společnosti je ztrátových. Nejvíce ztrátovou je dokonce nejdelší linka - spojující letiště Hosea Kutako u hlavního města země Windhoeku s německým letištěm ve Frankfurtem nad Mohanem. Společnost v srpnu 2019 provozovala flotilu 10 letadel - 4 Airbusů A319, 2 dálkových Airbusů A330-200 a 4 Embraerů ERJ 135ER.

Airbus A319 společnosti Air Namibia, červen 2015 (foto: Bob Adams, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Štítky